Piezo ve ısı tabanlı düşük güç enerji hasatlayıcı uygulaması
Low powered hybrid piezolectric and termal energy harvester applications
  1. Tez No: 542008
  2. Yazar: FİLİZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüz teknoloji çağında her alanda olduğu gibi enerji alanında da büyük yeniliklerle birlikte gelişmesini sürdürmektedir. Tüketilen enerji, geliştirilen teknoloji ile aynı doğrultuda artış göstermektedir. Ancak hızla gelişen teknoloji ile birlikte büyük miktarda enerji tüketimi, yeni enerji kaynakları arayışını önemli kılmış ve araştırmacılarını farklı alanlara ve farklı çözümlere yönlendirmiştir. Özellikle, insan vücudunun ısı yayılımı, eklem hareketleri ve hatta dokuların elastik deformasyonlarından uygulanabilir güç üretmede insan bir enerji kaynağı olarak konu edilmiştir. Günlük aktivitelerden elde edilen enerji kombinasyonları, uzun süre kullanılabilecek veya kalıcı olarak tekrar şarj ve implante edilebilir tıbbi cihazlara güç sağlamak için gerekli enerjinin elde edilmesine imkân sağlamaktadır. Günümüze kadar detaylı bir şekilde incelenmiş termal ve mekanik enerji, literatürde“Human-powered Based Energy Harvesting”olarak geçen İnsan Gücüne Dayalı Enerji Hasadı konusu ile birlikte ele alınmış ve önemi de vurgulanmıştır. Bu alanda şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek gerekirse, araştırmacılar yalnızca piezoelektrik malzeme kullanarak yalnızca mekanik enerjiden bile elde edilen elektrik enerjisini, giyilebilir sağlık izleme sistemleri, ayakkabıdan enerji elde edilmesi, otoyollardan enerji hasadı, MEMS uygulamaları gibi uygulamalarda kullanmıştır. Bununla birlikte elektromanyetik enerji, termal enerji, manyetik enerji ve yenilenebilir enerji alanlarında da hibrit şekilde uygulamıştır. Bu tezde ise, insan gücüne dayanan, termal ve mekanik enerji sistemleri ile birlikte enerji hasadı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Kısaca belirtmek gerekirse, termal enerji vücut ısısına dayanırken, mekanik enerji ise genellikle uygulama ve hareket uyarımına dayanmaktadır. Dolayısıyla bahsi geçen çalışmada insandan enerji hasadı, peltierler yardımıyla vücut ısısından elde edilen enerjiyi elektriğe öte yandan mekaniksel kuvveti ve hareketi de doğrudan elektriğe çevirebilen piezoelektrik malzemeler yardımıyla sağlanmaktadır. Elde edilen hibrit enerjinin bir bataryaya depolanması ve özellikle sporcular için anlık sağlık izleme uygulamalarında nasıl kullanılabileceği hakkında örnekli çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology is developing day by day along with great innovations in the field of energy as it is in every field. The energy consumption is increasing in the same direction as the developed technology. However, with the fast developing technology, the large amount of energy consumption has led to find the new search for new energy sources and has caused researchers to different areas and different solutions. Especially, the human body has been issued as a source of human energy to generate feasible power from heat dissipation, joint movements and even elastic deformations of tissues. The energy combinations obtained from daily activities allow the energy required to power the medical devices that can be used for a long time or permanently recharged and implanted. The thermal and mechanical energy analyzed in detail as well as the discussed in the literature as“Human-powered Based Energy Harvesting”, and emphasis has been highlighted of the importance in the thesis.If we want to give an brief about the reseaches which were done by researchers, with only usage of piezoelectric materials which Works about the transformation of the mechanical energy to electrical energy was applied on the wearable healthcare monitoring systems, energy harvesting from shoes, energy harvesting from road, MEMS applications etc. Additionally, piezoelectric harvesters are commonly combined and applied with electromagnetic,thermal,magnetic and renewable energies. In the thesis, the studies are issued mainly Human-Powered Energy Harvesting with piezoelectricity and thermoelecticity. Briefly, thermal energy is based on body heat while mechanical energy is usually based on application and motion stimulation. Therefore, in the work mentioned above, the human energy is harvesting by implemention of by the help of thermoelectric generators from the body heat and then the mechanical force and the movement by the help of piezoelectric materials which can directly convert heat and mechanical energy to the electricity. It examplies how to store the hybrid energy stored in a battery and