Mühendisler ve toplumsal hareketlilik. İzmir ve hinterlandı
  1. Tez No: 54201
  2. Yazar: ÜMİT TATLICAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET Tezimizin kuramsal bölümünde, toplumsal tabakalaşma ile ilgili sosyolojide egemen olmuş üç temel yaklaşım -sanayi toplumu, kapitalist Eoplurn ve emek piyasası yaklaşımları- bu yaklaşımların toplumsal hareketlilik ile ilgili görüşleri ayrıntılı olarak tanıtılmaya çalı şılmıştır. Bu kuramlar ışığında oluşturulan sayıltı ve denenceler çerçevesinde, İzmir ve hinterlandında 125 mühendisle görüşme yapılmıştır. Alan çalışmasında elde edilen bulgular, 1977 'de başlayan krizi çözmek için 24 Ocak 1980' d e uygulamaya konan birikim rejiminin etkisiyle, mühendislerin büyükçe bir bölümünün sosyo-ekonomik ve mesleki konum larında genel bir bozulma(düşey hareketlilik) ve ç^k azınkininde bir iyileşme olduğu; sosyo-ekonomik verasetin ve hareketsizlik oranının yüksek olduğunu göstermişt Lr. SUMMARY In the theoritlcal chapter our thesis, we tried to review three leading approaches in concerning with the social stratification which is dominated in sociology -industrial society.capitalist society and labour market approaches- and their views about social mobility. On the framework of these assumptions and hypothesises formed under the light of these theories, the field-work of the research was realized with one hundred and twenty five engineers in Izmir and its hinterland. The findings of field-work show that, in order to solve the crisis beginning in 1977, under the effection of accumulation regime which is th started on the 24 of January in 1980., many of the engineers face a general degradit Lon(downward nobility) and only a few them face a good level in their socio-economic and occupational conditions^ socio-economic inheritance and immobility rates are high. 351
Özet (Çeviri)