Şizofreni tanılı hastalarda hastalık yönetimi ve iyileşme programının etkinliği
The effectiveness of illness management and recovery program in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 542052
  2. Yazar: SELDA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, şizofreni hastalarında Hastalık Yönetimi ve İyileşme Programı'nın etkinliğini belirlemek amacıyla ön test, son test kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü araştırma deseninde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli'nde yer alan bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şizofreni tanılı hastalar (25 çalışma, 25 kontrol) oluşturdu. Veriler anket formu, Hastalık Yönetimi ve İyileşme Ölçeği, Sosyal İşlevsellik Ölçeği-Hasta Formu ile Ocak-Haziran 2017 tarihleri arasında toplandı. Her iki gruba da ön test uygulandıktan sonra, çalışma grubuna 10 modül ve 20 oturumdan oluşan hastalık yönetimi ve iyileşme programı, kontrol grubuna ise herhangi bir program uygulanmadan 4 kez 10-30 dakika süren yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Oturumlar tamamlandıktan hemen sonra son test, 1 ay sonra da her iki grubun izlemleri yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel analizler kullanıldı. Eğitim öncesi çalışma ve kontrol grubundaki hastaların bireysel özellikleri ve ölçek puanları arasında anlamlı fark olmayıp gruplar birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a research design with randomized controlled pre-test, post-test, control group and follow up determining the efficiency of Illness Management and Recovery Programme in schizophrenia patients. The sample of the study consisted of patients with schizophrenia (25 studies, 25 controls) at a Mental Health and Neurological Diseases Hospital in Istanbul. Data were collected between January-June 2017 with questionnaire form, the Illness Management and Recovery Scale, Social Functioning Scale-Patient Form. After the pre-test was applied to both groups, the study group consisted of 10 modules and 20 sessions of disease management and recovery program, while in the control group, a face-to-face interview. The post test and the follow-up were performed. Descriptive statistics and comparative statistics were used in data analysis. The results indicated no significant difference between the experimental and control groups at the baseline. There was very meaningful difference.