Algılanan liderlik davranışının örgütsel çatışma yönetim stili ve tükenmişlik üzerine etkisi
The effect of perceived leadership behavior on organizational conflict management style and level of burnout
- Tez No: 542051
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmada öncelikle liderlik, örgütsel çatışma ve tükenmişlik konuları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.“Algılanan Liderlik Davranışının Örgütsel Çatışma Yönetim Stili ve Tükenmişlik Üzerine Etkisi ”isimli tez çalışmasında tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde görev alan lider konumundaki kişilerin liderlik davranış tarzının, çalışanların örgütsel çatışma ve tükenmişlik düzeyleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Örgütlerde algılanan liderlik davranış tarzlarıyla çalışanların örgütsel çatışma ve tükenmişlik düzeyleri arasında ne gibi bir bağlantı olduğunu belirlemek amacıyla Kahramanmaraş ilinden rastgele seçilen tekstil fabrikalarında çalışan 392 kişi üzerinde ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Nicel yöntemden yararlanılan araştırmada üç ölçekten oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Kullanılan anket formunda 78 soru bulunmaktadır. Bu sorular 5'li likert tipi ölçekten oluşmaktadır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ve Amos 20 programı kullanılmıştır. Daha sonra analiz sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, algılanan liderlik davranış tarzları ile örgütsel çatışma arasında pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Algılanan liderlik davranış tarzları ile çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,firstly we explanied The Leadership, Organizational Conflict Management Style and Burnout in detailst . In this thesis,“The effect of leadership behavior style on organizational conflict and burnout levels of the leaders”who work in textile sector in the companies operating in textile sector were investigated.. In order to determine the relationship between perceived leadership behavior styles and organizational conflict and burnout levels of organizations, a survey based on 392 people randomly selected from Kahramanmaraş City who are working in textile factories.In this study a questionnaire form consisting of three scales was used. There are 78 questions in the questionnaire. These questions consist of 5-point Likert-type scale. To analyze the datas of reseach, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 and Amos 20 programs were used . Then, the findings of the analysis were evaluated. As a result of the study, it was found that there was a positive relationship between perceived leadership behavior styles and organizational conflict. There was a negative correlation between perceived leadership behavior styles and employee burnout levels.