Yöneticilerin çatışma yönetimi stilleri ile çalışanların iş verimliliği arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between the conflict management styles of managers and work productivity of employees and a research
  1. Tez No: 542061
  2. Yazar: ZAHİDE KÜBRA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin çatışma yönetimi stilleri ile çalışanların iş verimliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya Meram Belediyesi çalışanları oluşturmuştur. Araştırma kapsamında kurumda bulunan 240 çalışanın tamamına ulaşılmıştır. Ancak 4 anket analiz öncesi veri tarama aşamasında çıkartılmış, 19 anket ise değişik sebeplerden dolayı geri dönmemiştir. Geriye kalan 217 anket ile analiz yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği (The Rahim Organizational Conflict Inventory- II) ve Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 24.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, çalışan algılarına göre yöneticilerin en çok bütünleştirme en az hükmetme stilini tercih ettikleri; çalışanların iş verimliliğinin yüksek olduğu; yöneticilerin çatışma yönetimi stillerinin ve çalışanların iş verimliliğinin bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği; çalışan algılarına göre yöneticilerin çatışma yönetimi stilleri ile çalışanların iş verimliliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is conducted in order to examine the relationship between the conflict management styles of managers and work productivity of employees. Because the research is about detecting of the existing relationship relational screening model is used. The sample of the research consisted of employees of Meram Municipality in Konya. There were totally 240 employees in this institution. 240 employess filled out the surveys. However, the 4 surveys were removed during the preliminary data screening procedure, 19 survey were never returned and 217 surveys were analyzed in the study. Rahim Organizational Conflict Inventory II and Endicott Work Productivity Scale were used to collect data in the researsch. SPSS 24.0 statistical software package was used to analysis of the data. Results indicated that managers according to employees' perception prefered high level integrating style and low level dominating style. Work productivity of employees were high level. There were differences in term of demographic variables conflict management styles of managers and work productivity of employees. In addition, it was found that there were statistically significant correlations between factors of conflict management styles of managers and work productivity of employees.