Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öz yeterlik inançları ile mesleğe yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining of self-sufficiency part and attitude about profession of candidates of social science teachers
  1. Tez No: 542063
  2. Yazar: HASAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları ile mesleğe yönelik tutumlarını farklı değişkenler açısından inceleyerek, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları ile mesleğe yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini 2017–2018 eğitim öğretim yılında Adnan Menderes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, araştırmaya gönüllü olarak katılan 1.2.3. ve 4. sınıf sosyal bilgiler öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada veriler Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği, Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS (Statistical PackageforSocial Sciences) paket programında yapılmıştır. Tanımlayıcı veri analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma analizlerinden yararlanılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenliği adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları ile öz-yeterlilik düzeylerinin farklı değişkenler açısından farklılığını ortaya koymak amacıyla verilerin normal dağılımları dikkate alınarak, parametrik testlerden t-testi ve One-way ANOVA testleri kullanılmıştır. İki sayısal ölçüm arasında doğrusal bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin yönünü ve etkisinin ne olduğunu belirlemek amacıyla da Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is revealing of relationship between self-sufficiency faith and attitude about profession of candidates of Social science teachers by examining terms of diffirent variable universe of this survey has been form by students of Adnan Menderes Üniversity, Dokuz Eylül Üniversity and Muğla Sıtkı Koçman Üniversity in 2017-2018 educational year sample of the survey has been formed by volunteer candidates of 1st, 2nd, 3rd, 4th grade Social science teachers. Survey is descriptive survey model. In this survey, data is acquired by using teacher self-sufficiency scala, Attitude about Teaching profession scale and individual information form that is developed by researchers. Data analysis is done in electronic environment, SPSS packaget software it is benefited from freguency, percantage, mean, standart deviation analysis it is used T-test and one-way ANOVA test that are parametric test to reveal of rebtion ship between self-sufficiency part and attitude about profession of condidates of Social science teachers.