Bademlerde aflatoksin varlığının belirlenmesi
Occurrence of aflatoxins in almonds
- Tez No: 542122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Çorum ve İstanbul'da faaliyet gösteren çeşitli satış noktalarından rastgele satın alınan 30 adet kavrulmamış (çiğ) ve 50 adet kavrulmuş badem örneğinde aflatoksinler (AFs)'in varlığı ve miktarı belirlenmiştir. AFs'in analizinde floresans detektörlü yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC-FLD) yöntemi kullanılmıştır. AFs analizinde kullanılan analiz yönteminin validasyonu amacıyla tespit limiti (LOD), ölçüm limiti (LOQ), geri kazanım ve tekrarlanabilirlik değerleri belirlenmiştir. Aflatoksin B1 (AFB1), aflatoksin B2 (AFB2), aflatoksin G1 (AFG1) ve aflatoksin G2 (AFG2)'nin LOD değerleri 0,053–0,070 μg kg-1 arasında, LOQ değerleri ise 0,177–0,234 μg kg-1 arasında bulunmuştur. AFB1, AFB2, AFG1 ve AFG2'nin geri kazanım oranları % 88,4–92,9 arasında değişiklik göstermiştir. AFs'in tekrarlanabilirlik değerleri ise % 2,8–5,8 arasında bulunmuştur. AFs, badem örneklerinin % 85'inde tespit edilememiştir. 80 adet kabuksuz badem örneğinin 12'sinde (% 15) ise, 0,118–0,508 μg kg-1 arasında değişen miktarlarda AFs saptanmıştır. Aflatoksin tespit edilen örneklerin 3'ü çiğ badem iken, 9'u kavrulmuş bademdir. Badem örneklerinin hiç birinde Avrupa Birliği (AB) ve Türk Gıda Kodeksi (TGK) Bulaşanlar Yönetmeliği'nde belirtilen maksimum limit (ML) değerlerinin (AFB1 için 8 μg kg-1, toplam AFs için 10 μg kg-1) üzerinde AFB1 veya toplam AFs'e rastlanmamıştır. Kontamineli badem örneklerinin tümünde (12 adet) AFB1 bulunurken, AFB2, AFG1 ve AFG2 yalnızca bir örnekte (% 1,3) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the occurrence and levels of aflatoxins (AFs) were determined in 30 raw and 50 roasted almonds purchased randomly from different retail shops in Corum and Istanbul. High performance liquid chromatography coupled with fluorescence detector (HPLC-FLD) was used for the determination of AFs. The analytical method used for AFs analysis was validated in terms of limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), recovery and repeatability. The LOD values of AFB1, AFB2, AFG1 and AFG2 ranged between 0,053 and 0,070 μg kg-1. However, the LOQ values of AFB1, AFB2, AFG1 and AFG2 ranged from 0,177 μg kg-1 to 0,234 μg kg-1. The recovery of AFB1, AFB2, AFG1 and AFG2 varied from 88,4 to 92,9 %. The repeatabilities of AFs ranged from 2,8 to 5,8 %. No AFs were detected in 85 % of almonds. AFs were found in 12 out of 80 almonds (15 %) at levels ranging from 0,118 to 0,508 μg kg-1. AFs were detected in 3 raw almonds and 9 roasted almonds. None of the almond samples contained AFB1 or total AFs at levels higher than maximum limit (ML) established by European Commission and Turkish Food Codex Regulations (for AFB1: 8 μg kg-1, for total AFs: 10 μg kg-1). While AFB1 was found in all contaminated almond samples (n= 12), AFB2, AFG1, and AFG2 were detected only in one sample (1,3 %).