Tokat ili Reşadiye, Niksar ve Erbaa ilçelerinde yayılış gösteren odonata larvalarının faunistik yönden incelenmesi
On the faunistic research of odonata larvae collected from Resadiye, Niksar and Erbaa district of Tokat province
- Tez No: 542123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 2013 yılında Nisan- Eylül ayları arasında Tokat ili Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinde yapılan arazi çalışmalarında 31 farklı lokaliteden toplanan Odonata takımına ait larva örnekleri faunistik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir. Araziden toplanan örnek sayısı 1642'dir. Bu örneklerin teşhisleri sonucunda odonatların 7 familyasının 13 cinsinin 18 tür grubu taksonuna ait oldukları belirlenmiştir. Tespit edilen bütün larva kayıtları araştırma alanında ilk defa kaydedilmiştir. Metin içerisinde örneklerin çalışma alanındaki yayılışları, habitat tipleri, aylara göre dağılımları, yüksekliklere göre dağılımı ve türlerin Türkiye'de ki yayılışları verilmiştir. Türlerin habitus fotoğrafları ile diagnostik karakter içeren fotoğrafları çekilmiş ve sonuçlar grafiklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Odonata larvae samples collected from 31 different localities in the field studies of Erbaa, Niksar and Reşadiye districts of Tokat province between April and September in 2013 were evaluated in faunistic and ecological terms. The number of samples collected from the field is 1642. As a result of the identification of these samples, it was determined that 13 species of 7 families of odonates belong to the taxa group of 18 species. All detected larval records were recorded for the first time in the study area. In text, distribution of samples in the study area, habitat types, distribution by months, and the distribution of species distributions in Turkey are given. Photographs of species with habitus photographs and diagnostic characters were taken and the results were supported by graphics.