Algorithmic culture and data ethics
Algoritmik kültür ve veri etiği
- Tez No: 542165
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışması, sosyal ağlarda ve İnternet'te çalışan algoritmaların özelliklerinin kültürü ve toplumu nasıl etkilediğini incelemektedir. Bir zamanlar temel olarak Bilgisayar Bilimlerinde tartışılan algoritma şu anda gündelik yaşamın içinde tartışılan bir konu haline gelmiştir. Algoritmalar daha önce var olsa da teknolojik kapasiteleri ve yaşamın çeşitli alanlarına uygulanmasından dolayı ortaya çıkan sosyal ve kültürel etkileri hakkında yeni tartışmalar mevcuttur. Bu açıdan, araştırmanın ana ilgi alanı algoritmaları yeni bir inceleme alanına neyin dönüştürdüğünü, neden sosyal bilimlerdeki tartışmaların bir parçası haline geldiğini ve günlük yaşamın akışı içinde ve aktivitelerinde nasıl öne çıktığını bulmaktır. Modern enformasyon toplumlarında, kültüre ait olan görevler giderek artan bir şekilde bilişimsel süreçlere verilmektedir ve bu durum Algoritmik Kültür olarak tanımlanmaktadır (Striphas, 2015). Bu değişimin, bilgi diyeti, algoritmaların ekonomi politiği ve gözetim olarak kavramsallaştırılabilecek sosyal, kültürel ve ekonomik sonuçlar yarattığı düşünülmektedir. Kültüre ait olan görevlerin bilişimsel süreçlere atfedilmesiyle ortaya çıkan kültürel, sosyal ve ekonomik sorunlara cevap vermek için, bu çalışma veri etiğini önermektedir. Bu bakımdan, veri-güdümlü algoritmalardan ve veri pratiklerinden dolayı ortaya çıkan sorunları, algoritmaların özelliklerini ve çeşitlerini içeren bir etik harita oluşturulmuştur. Harita, etik problemleri kavramsallaştırmayı ve bu sorunları örneklerle ampirik olarak tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma, sorunlar için düzenleyici cevaplar önermekte ve 'etik dışı' olan sabitlenmeden önce bir etik tartışma başlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines how features of algorithms that run on social networks and on the Internet affect culture and society. Algorithm which was once mainly debated in Computer Sciences has now become a topic of everyday life discussions. Even though, algorithms did exist before, there are new discussions surrounding them about their societal and cultural impact, emerging from their technological capacities and their application on various areas of life. In this respect, the main interest of this research is to find out what makes algorithms a new concern, why they become a part of the debates in social sciences and how they become prominent in the flow and activities of daily life. In modern information societies, the works of culture are increasingly being handed to computational processes which is called as Algorithmic Culture (Striphas, 2015). It is thought that this change has created social, cultural and economic outcomes which are conceptualized as information diet, economy politics of algorithms and surveillance. In order to deal with cultural, social and economic problems emerging from attribution of culture's work to computational processes, this study suggests data ethics. In this regard, an ethics map is created including problems rising from data-driven algorithms and related data practices, features of algorithms and types of algorithms. The map has the purpose to conceptualize ethical problems and to discuss them with case studies empirically. The study suggests regulatory responses for the problems and aims to initiate an ethics discussion before the 'unethical' is stabilized.