Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında Türkiye-Tacikistan dış ticareti: İstanbul ve Duşanbenin lojistik üs olma potansiyeli üzerine bir araştırma
One Belt One Road Project scope of Turkey-Tajikistan foreign trade: Istanbul and Dushanbe potential to be a research on the logistics base
  1. Tez No: 542166
  2. Yazar: BEKHRUZ ALİEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda lojistik sistemi dünyada büyük bir ilerleme katetmiştir. Özellikle dünyada büyük limanlara ve geniş ulaşım sistemine sahip olan ülkelerde de gelişmiştir. Bu ülkelerin gelişmiş lojistik üs olma potansiyeline rağmen Avrupa ve Çin Halk Cumhuriyeti bu ülkeler arasında dış ticaret sağlayabilmek amacıyla Çin'in“Bir Kuşak Bir Yol”Projesi Türkiye-İstanbul ve Tacikistan-Duşanbe illerinin coğrafi konumuna ve transit koridorlara sahip olmasına rağmen Karayolu, Demiryolu ve Denizyolu ile bu proje kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti Avrupa ülkeleri ile ithalat ve ihracatını kolay ve avantajlı bir şekilde sağlayabilmektedir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde Türkiye ve Tacikistan lojistik sektörü hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye-Tacikistan Dış ticareti ve İstanbul-Duşanbe illerinin lojistik üs olma potansiyeli. Son bölümde ise İstanbul-Duşanbe illerinin ''Bir Kuşak Bir Yol'' projesi kapsamında swot analizi yoluyla değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan tez çalışmasında İstanbul ilinde mevcut denizyolu ve üç tane köprü avantajı ile Duşanbe ilinin denizyolu olmamasına rağmen BKBY proje kapsamında önem derecesi, Swot analizi ile ortaya konularak bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The logistics system in recent decades has been proceeded by a great progress in the world. It has been developed especially in countries which have large ports and wide transportation system in the world. Furthermore, despite the potential to be developed logistic base of these countries, Europe and People's Republic of China in order to provide foreign trade between China and these countries,“One Belt One Road”initiative Project Turkey-Istanbul and Tajikistan, Dushanbe province of geographical location, and despite having to transit corridor highway, Within the scope of this project, the People's Republic of China can provide import and exportation easily and advantageously with European countries. İn the first part of this thesis work, general information about the logistics industry were given in Turkey and Tajikistan. İn the second part of the thesis the potential of logistic tobecome bases in Turkey-Istanbul-Dushanbe Tajikistan Foreign Trade and provinces. İn the last section, an analysis (Swot) was carried out for İstanbul-Dushanbe provinces to be used in the context of ''One Belt One Road''project. İn the thesis study, with the advantage of existing bridges and three bridges in İstanbul, although Dushanbe province does not have maritime port, how important and comprehensive OBOR is in the project and how important it is for provinces when we compare an (Swot) analysis with Strong-Weak Opportunity-Threats.