Çanakkale ili rekreasyon alanlarının sınıflandırılmasına yönelik bir saha çalışması
A field study for the classification of recreation areas in Çanakkale
- Tez No: 542170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Turistik rekreasyon alan ve faaliyetlerine son yıllarda artan katılım bu alana verilen önemin artmasına neden olmuştur. Değişen ürünler ve tüketiciyi çekme politikaları bu alanlarda çeşitlenmeyi ve daha fazla olanak sunulmasını sağlamıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan rekreasyon kavramı içinde bulunduğu şehir için potansiyel bir gelir kapısı olmaya başlamıştır. Ayrıca turistik ihtiyaçlar nedeniyle yenilenen ve geliştirilen rekreasyon alanları yerel halk için de kullanılabilir alanlar yaratılmasını sağlamıştır. İlgili yazında rekreasyon konusuyla ilgili çeşitli çalışmalara rastlanabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalarda rekreasyon alanı kavramı daha çok doğal ve kültürel çekicilik alanları olarak ele alınmaktadır. Oysaki rekreasyon oldukça geniş bir kavram olmakla beraber gündelik yaşamda kullandığımız birçok alanı da içine almaktadır. Bu araştırmanın da temel amacı, saha çalışması kapsamı altında Çanakkale'de yer alan, yerel halkın ve turistlerin kullandığı rekreasyon alanlarını gözlem ve kaynak taraması yöntemi ile inceleyerek bu alanların sahip olduğu güçlü yönleri, zayıf yönleri, tehditleri ve fırsatları ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, Çanakkale'nin popüler rekreasyon alanlarından birincil veriler elde etmek için çeşitli gözlemler yapılmış ve ikincil veriler yardımıyla da bunların desteklenmesi sağlanmıştır. Gözlem ve kaynak taraması sonucu incelenen 35 rekreasyon alanından elde edilen veriler SWOT Analizi yardımı ile analiz edilmiştir. SWOT Analizi'nden elde edilen bulgular ışığında ise Çanakkale'deki kirlilik sorunu, ulaşım sorunu, turist çekme konusunda yaşadığı sıkıntılar, sahip olduğu alternatif turizm potansiyelini kullanamaması, yüksek fiyat politikaları, taşıma kapasitesi gibi halihazırda yaşadığı sorunlarla ilgili yapıcı önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda belediyelere ve paydaşlara düşen görevlerden, ülkede ve dünyada kabul görüp Çanakkale'ye uygulanabilecek turistik örneklerden ve yer yer bilinçli turist profilinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in participation in touristic recreation areas and activities has caused the attention that is given to this field increase. Changing products and customer attraction policies has allowed diversification and in this area and provided more opportunities. Therefore, the concept of recreation has begun to become a potential income for the city it is in. In addition, recreational areas that have been renovated and developed due to touristic needs have made it possible to create useful spaces for the local people as well. There are various studies related to recreation in the related article. However, the concept of recreation area is considered as natural and cultural attraction areas. But the concept of recreation is not only a very broad concept but also includes many areas that we use in everyday life. The main purpose of this research is to explore the strengths, weaknesses, threats and opportunities of the recreation areas that are used by local people and tourists in Çanakkale by examining them under the scope of field study with observation and source screening method. For this purpose, various observations were made in order to obtain primary data from the popular recreation areas of Çanakkale and they were supported with secondary data. The data obtained from 35 recreation areas which were examined as a result of observation and source screening were analyzed with the help of SWOT Analysis. In the light of the findings obtained from SWOT Analysis, constructive suggestions have been made on the current problems such as the pollution problem in Çanakkale, the transportation problem, the problems with attracting tourists, the inability to use the alternative tourism potential, the high price policies, the carrying capacity. In this regard, the responsibilities of the municipalities and the stakeholders and the touristic examples which can be applied to Çanakkale and accepted in the country and in the world, and the conscious tourist profile are mentioned.