Okul öncesi öğretmenlerinin sınıflarındaki çocukların problem davranışlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of preschool teachers views about problem behaviors of children in their classroom
- Tez No: 542185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Okul öncesi dönem çocuklarında görülen problem davranışlar çocuğun kendisini, ailesini, arkadaşlarını, öğretmenini ve sınıf iklimini etkilemektedir. Sınıf ortamında öğretmenlerin problem davranışlara müdahale noktasında davranışı doğru analiz etmesi ve etkili stratejiler ortaya koyması gerekmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin problem davranışlara ilişkin sahip oldukları bilgi, deneyim ve anlayışlar oldukça önemlidir. Bu noktadan hareketle bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin problem davranışlara ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, ilkokulların anasınıfları ve bağımsız anaokullarında çalışmakta olan 12 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin içe yönelim problem davranışlara nazaran, dışa yönelim problem davranışları daha fazla bildirdiği, alanyazında problem davranış olarak ele alınmayan davranışları ve yetersizlik türlerini problem davranış olarak bildirdiği, gözlem yoluyla problem davranışları belirlediği ortaya koyulmuştur. Öğretmenler ayrıca problem davranışların çocuktan, aileden ve okuldan kaynaklanan nedenlerine değinmiştir. Öğretmen görüşlerine dayalı olarak, problem davranışların en sık öğrenme merkezlerinde oyun zamanı ve etkinlik zamanında ortaya çıktığı, öğretmenlerin problem davranışları önlemek için kural koyma ve eğitim ortamını düzenleme gibi stratejiler kullandığı ortaya koyulmuştur. Öğretmenlerin problem davranışlarla baş etmek için çocukla iletişime geçme, iş birliği yapma, ödül ve ceza kullanma gibi stratejiler kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem behaviors observed in preschool children affect the child himself, his family, friends, teacher and the classroom climate. In the classroom environment, it is necessary for teachers to analyze behavior correctly and to present effective strategies at the point of intervention with problem behaviors. Therefore the knowledge, experience and understanding of teachers about problem behaviors are vitally important. Accordingly, this research was conducted to determine the opinions of preschool teachers about problem behaviors. Basic qualitative research design which is a qualitative research approaches was employed in this study. Participants were 12 preschool teachers working in kindergartens and preschool. Data were obtained through personal information form and semi-structured interviews. As a result of the research, it was revealed that the teachers reported the externalizing behavioral problems more than the internalizing problem behaviors, teachers reported problems behaviors that were not considered as problem behaviors in the literature and determined problem behaviors through observation. Teachers also addressed the reason of problem behaviors those were caused by children, family and school. Based on the opinions of the teachers, it has been revealed that problem behaviors occur most often in the time for play in learning centers and at the time of the activity, and teachers use strategies such as setting up rules and designing the educational environment to prevent problem behaviors. It has been found that teachers use strategies such as communicating with children, collaborating, rewarding and punishment to cope with problem behaviors.