Mısır pastası tekniğinde seramik takı uygulamalar
Ceramic jewelry applications in Egyptian paste technique
  1. Tez No: 542196
  2. Yazar: NURCAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın genel amacı seramik takı uygulamaların mevcut durumunu incelemek ve mısır pastası tekniği ile seramik takı uygulamalar yapmaktır. Günümüz teknolojisi ile değişen sanat anlayışı ile birlikte farklı malzemelerin kullanılması seramik sanatını da etkilemiştir. Araştırma amacı doğrultusuna yönelik seramik takı üreten yerli ve yabancı sanatçılar ile görüşülmüş ve sanatçı çalışmalarından örneklere yer verilmiştir. Sanatçıların; farklı çamur, sır, farklı pişirim teknikleri, şekillendirme yöntemleri, dekor uygulamaları kullanarak takı ürettikleri gözlemlenmiştir. Fakat mısır pastası tekniği ile takı yapımının pek fazla tercih edilmediği görülmüştür ve bu araştırma kapsamında mısır pastası tekniği kuru sementasyon yöntemi ile ilgili deneysel uygulamalar yapılmıştır. Elde edilen olumlu reçete sonucu; takı uygulamalar yapılmış ve farklı metallerle birleştirilerek takı objeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study is to examine the current status of ceramic jewelry applications and to make ceramic jewelry applications using the Egyptian paste technique. With today's technology and changing understanding of art, the use of different materials influenced the art of ceramics as well. Within the scope of the study, national and international artists producing ceramic jewelry were interviewed and examples of the artists' works were included in the study. It was observed that the artists produced jewelry using different mud, glaze, firing techniques, shaping methods and decoration applications. However, it was seen that jewelry production using the Egyptian paste technique was often not preferred and within the scope of this study, experimental applications in dry sementation method of Egyptian paste technique were performed. As a result of the favorable prescription obtained, jewelry applications were performed and jewelry objects were produced by the integration of different metals.