Nöralterapi ve fotobiyomodülasyonun diyabetik nöropatide tedavi edici etkisi
The therapeutic effect of neural therapy and photobiomodulation in diabetic neuropathy
- Tez No: 930799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Nöralterapi prokain yada lidokain enjeksiyonu ile uygulanan bir regülasyon tedavisidir. Çalışmanın amacı, streptozosin ile uyarılmış deneysel diyabetik nöropati (DNP) modelinde nöralterapi ve/veya fotobiyomodülasyonun tedavi edici etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Yetişkin Wistar sıçanlarda STZ enjeksiyonuyla DNP oluşturulmuş, nosiseptif testlerle doğrulanmıştır. Denekler sağlıklı kontrol, DNP ve tedavi grupları olarak üçe ayrılmıştır. DNP geliştikten sonra haftada 3 gün, 3 hafta boyunca tedavi uygulanmıştır. Tedavi grupları; i.p. veya s.c. prokain/lidokain (10mg/kg), fotobiyomodülasyon grubu (GB30 noktasına 2 dk CEPES-lazer) ve kombine gruplar (s.c. prokain/lidokain + fotobiyomodülasyon) olarak belirlenmiştir. Deneklerde kan şekeri düzeyleri ölçülmüştür, nosiseptif testler uygulanmıştır ve sinir iletim hızı ile distal latans belirlenmiştir. Deneklerden alınan kan örneklernden HbA1c ve sinir doku örneklerinden ise hem MDA, SOD, CAT, GPx, TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-4 ve IL-10 seviyelerine ölçülmüş hem de histopatolojik analiz yapılmıştır. Bulgular: Uygulanan tedaviler DNP oluşan deneklerin kan glukoz ve HbA1c değerlerine anlamlı etkisi olmamıştır. Fakat uygulanan tedavi ile nosiseptif testlerde distal latans değeri azalmış, elektrofizyolojik analizlerde distal latans azalırken sinir iletim hızları artışı gözlenmiş, oksidatif stres parametrelerinden MDA değeri azalırken SOD, CAT ve GPx değerleri artmıştır, nöroinflamasyon belirteçlerinden proinflamatuvar olanlar azalırken antiinflamatuvar olanlar artmıştır ve histopatolojik analizlerde ise miyelin yıkımı ile aksonal dejenerasyon azaldığı belirlenmiştir. Sonuç: Nöralterapi ve fotobiyomodülasyonun DNP üzerinde fonksiyonel, elektrofizyolojik, biyokimyasal ve histopatolojik düzeyde tedavi edici etkileri olduğu gösterilmiştir. Antioksidatif ve antiinflamatuvar mekanizmaların bu etkide önemli rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Neural therapy is a regulatory treatment applied via procaine or lidocaine injection. The aim of this study is to investigate the therapeutic effects of neural therapy and/or photobiomodulation in a streptozotocin-induced experimental diabetic neuropathy (DNP) model. Materials and Methods: DNP was induced in adult Wistar rats by STZ injection and confirmed through nociceptive tests. The subjects were divided into three groups: healthy control, DNP, and treatment groups. After the development of DNP, treatment was administered 3 days a week for 3 weeks. The treatment groups were as follows: i.p. or s.c. procaine/lidocaine (10mg/kg), photobiomodulation group (2 minutes of CEPES-laser at the GB30 point), and combined groups (s.c. procaine/lidocaine + photobiomodulation). Blood glucose levels were measured, nociceptive tests were conducted, and nerve conduction velocity and distal latency were determined. Blood samples were collected to measure HbA1c, and nerve tissue samples were used to assess MDA, SOD, CAT, GPx, TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-4, and IL-10 levels, as well as histopathological analysis. Results: The applied treatments had no significant effect on the blood glucose and HbA1c levels of the subjects with DNP. However, the treatments resulted in a reduction in distal latency in nociceptive tests, an increase in nerve conduction velocity, a decrease in MDA (oxidative stress marker), and an increase in SOD, CAT, and GPx levels. Pro-inflammatory markers decreased, while anti-inflammatory markers increased. Histopathological analysis revealed a reduction in myelin degradation and axonal degeneration Conclusion: Neural therapy and photobiomodulation have therapeutic effects on DNP at functional, electrophysiological, biochemical, and histopathological levels. Antioxidant and anti-inflammatory mechanisms play an important role in these effects.