Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile takipli olgularda pulmoner emboli sıklığı ve klinik özellikleri
Frequency and clinical characteristics of pulmonary embolism in patients followed with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 852501
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akut alevlenme tablosu ve pulmoner tromboembolizm (PTE) kliniği sıklıkla birbirine benzerdir. Bu nedenle KOAH atak ve PTE ayrımını yapmak sıklıkla güçtür. Akut atak dönemindeki KOAH hastaları genel popülasyona göre artmış tromboembolik risk altındadır. Literatürde KOAH ve PTE ilişkisinde ortak risk faktörleri veya KOAH'a bağlı sistemik inflamasyondan hangisinin daha önemli rol oynadığı konusunda çelişki ve tartışmalar mevcuttur. Çalışmamızda KOAH tanısı ile izlenen hastalarda pulmoner emboli sıklığının araştırılması ve bu hastaların emboli durumunu etkileyebilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine Ocak 2016 ve Aralık 2021 tarihleri arasında KOAH ön tanısı olan ve PTE ön tanısı ile yatış verilen 458 hasta dahil edilmiştir. Hastalar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi elektronik veri tabanından ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı dosyalarından retrospektif olarak tarandı. Dışlanma kriterleri sonrasında KOAH tanısı olan ve PTE ön tanısı ile araştırılan toplam 178 hasta saptandı. PTE ön tanısı ile incelenen bu hastalar PTE saptanan (n:94) ve PTE saptanmayan (n:84) hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 72.08±10.45 yıl olarak görüldü. Minimum hasta yaşı 44, maksimum hasta yaşı 93'tü. Hastaların % 59'u erkek, %41'i kadın cinsiyetteydi. Her iki hasta gruplarının yaşları, cinsiyet dağılımları, sigara kullanım durumları, sigarayı bırakan hastalarda bırakma süresi, paket-yıl verileri, VKI, USOT ve NIMV kullanım oranları arasında fark bulunmadı. PTE tespit edilen hastalarda ASKH varlığı, PTE olmayan gruba göre daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and pulmonary thromboembolism (PTE) are often presents similar clinical presentation. Therefore, it is often difficult to distinguish between a COPD exacerbation and PTE. COPD acute exacerbation increases the thromboembolic risk compared to the general population. In the literature, there are contradictions and debates about if common risk factors or systemic inflammation due to COPD plays a more important role in the relationship between COPD and PTE. In our study, it was aimed to investigate the frequency of pulmonary embolism in patients followed up with the diagnosis of COPD and to evaluate the factors that may affect the embolism status of these patients. Materials and Methods: 458 patients with prediagnosed of COPD and hospitalized with prediagnosis of PTE in the Department of Pulmonary Diseases of Ankara University Faculty of Medicine between January 2016 and December 2021 were included in our study. Patients were retrospectively searched from Ankara University Faculty of Medicine Hospital electronic database and the files of the Department of Pulmonary Diseases. A total of 178 patients with a diagnosis of COPD after exclusion criteria and investigated with a prediagnosis of PTE were identified. These patients, who were examined with a preliminary diagnosis of PTE, were divided into two groups as those with PTE (n:94) and those without PTE (n:84). Results: The mean age of the patients was 72.08±10.45 years. The minimum patient age was 44, and the maximum patient age was 93. 59% of the patients were male and 41% were female. There was no significant difference between the ages, gender distribution, smoking status, quitting time in patients who quit smoking, pack-year data, BMI, LTOT and NIMV use rates in both patient groups. The presence of atherosclerosis in patients with PTE was found to be lower than the group without PTE.