Amatör futbolcularda bilişsel fonksiyonların beyin hasarı belirteçleri, nörotrofik faktörler ve miyokinlerle ilişkisi
Cognitive functions of the amatuer football players and its relation with indicators of brain damage, neurotrophic factors and myokines
- Tez No: 542238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZ BELVİRANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, amatör futbolcularda topa yapılan kafa vuruşunun bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisini ve bunun da beyin hasarı belirteçleri, nörotrofik faktörler ve miyokinlerle ilişkisini değerlendirmekti. Çalışmaya 20-25 yaşları arasında en az iki yıldır düzenli antrenman yapan 15 adet amatör futbolcu ve 15 adet sedanter katıldı. Sporcuların son antrenmanından 24 saat sonra tüm katılımcılara 20 metre mekik testi uygulandı ve VO2maks'ları hesaplandı. 20 metre mekik testinden 24 saat sonra ikinci gelişlerinde tüm katılımcılara Wingate testi uygulandı ve anaerobik güçleri belirlendi. Wingate testinden 24 saat sonra üçüncü gelişlerinde tüm katılımcılara Mini Mental Durum Testi (MMDT) ve Isaach Konuşma Akıcılığı Testi (IST) uygulandı ve ardından venöz kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerinde Nöron spesifik enolaz (NSE), beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) ve İrisin seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Gruplar arasında IST ve MMDT puanları bakımından fark yoktu (P>0,05). Serum NSE ve BDNF seviyeleri futbolcularda sedanterlere göre yüksekti (P0,05). Sonuç olarak, sporcularda tekrarlayan topa kafa ile vurma beyin hasarına neden olabilir ancak bu hasar bilişsel fonksiyonları etkileyecek düzeyde değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effect of repeatedly heading a soccer ball on cognitive functions and its relation with brain damage markers, neurotrophic factors and myokines in amatuer football players. Fifteen amatuer footballers, aged between 20-25, performans regular exercise training for at least two years and 15 sedantaries participated in this study. A shuttle run test was practiced to all participants 24 hours after their last training session and their VO2max values were calculated. 24 hours after the shuttle run test, Wingate Test was applied to all participants and their anaerobik power was determined. 24 hours after the Wingate Test, Mini Mental State Examination (MMST) and the Isaacs Set of Verbal Fluency Test (IST) were applied to all participants and subsequently their venous blood samples were taken. The levels of the Neuron Specific Enolase (NSE), Brain Derived Neurophobic Factor (BDNF) and Irisin were measured with ELISA metod. There was no differences between the groups in terms of IST and MMDT scores (P>0,05). Serum NSE and BDNF levels were higher in football players than in the sedantaries (P0,05). As a result, repeatedly heading a soccer ball can cause brain damage but this damage is not such a level that will influence cognitive functions.