Pamukta Farklı Ekim Sıklıklarında Yapılan Odun Dalı Budamasının Tarımsal ve Teknolojik Özelliklere Etkisi
Effect of The Monopodial Branch Pruning in Different Sowing Densities on Yield and Fiber Quality Properties of Cotton
  1. Tez No: 542237
  2. Yazar: MEHMET YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AKIŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Gossypium hirsutum L. türü içinde yer alan yüksek verim potansiyeline sahip Carisma çeşidi ile Amik ovası koşullarında 2015 yılında yürütülmüştür. Çalışmaya ilişkin deneme, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni uyarınca 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme ana parsellere odun dalı budaması, alt parsellere ise ekim sıklıkları (70x15 cm, 70x20 cm ve 70x25 cm) olacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmada, farklı ekim sıklıklarında yapılan odun dalı budamasının pamuğun verim ve lif kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2015 under the conditions of Amik plain with Carisma variety which has high yield potential in Gossypium hirsutum L. species. The experiment was established with 3 replications in accordance with the split plot experiment design. The experiment was arranged to be the pruning of monopodial branches in the main plots and sowing density (70x15 cm, 70x20 cm and 70x25 cm) in the sub-plots. In this study, it is aimed to determine the effect of monopodial branch pruning in different sowing density on yield and fiber quality properties of cotton.