Aile şirketlerinde nepotizmin kurumsallaşmaya etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of nepotism on institutionalization in family owned companies
  1. Tez No: 542266
  2. Yazar: NURHAN BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN AKATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, aile şirketlerinde nepotizmin kurumsallaşması üzerindeki etkisini belirlemektir. Ayrıca nepotizm ile kurumsallaşma arasında ilişki olup olmadığını ve varsa bu ilişkinin yönünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde aile şirketlerinin tanımı, yapısı, gelişimi, aile şirketlerinde roller, aile şirketlerinin güçlü ve zayıf yönleri, sistem modelleri, aile ve şirket ilişkisinden kaynaklanan sorunlar açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde Dünya'da ve Türkiye'de aile şirketleri konusunda bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde kurumsallaşmanın tanımı, aşamaları, kurumsallaşmaya etki eden faktörler aile şirketlerinde kurumsallaşma ve kurumsallaşmamanın nedenlerine yer verilmiştir. Yanı sıra bu bölümde nepotizm ve aile şirketlerinde nepotizm konularına ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi ve bulgularına yer verilmiştir. Araştırmada Biga'da faaliyet gösteren 109 aile şirketi örneklem olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Kurumsallaşma Ölçeği ve Nepotizm Ölçeği kullanılmıştır. Bunun yanında şirketlere yönelik tanımlayıcı soruların yer aldığı bir bilgi formu da katılımcı firmalara verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre aile şirketlerinde nepotizmin kurumsallaşma üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of nepotism on the institutionalization of family companies. It is also to determine whether there is a relationship between nepotism and institutionalization and, if any, the direction of this relationship.Within this scope, the study consists of three chapter. In the first chapter, the definition of family companies, its structure, its development, roles in family companies, strengths and weaknesses of family companies, system models, family and company relationship problems are explained. Also, in this chapter are given information about family companies in the world and Turkey is presened. In the second chapter, the definition of institutionalization, stages, factors affecting institutionalization, institutionalization of family companies and the reasons for not becoming institutionalized are asserted. Additionally, nepotism and nepotism in family companies are addressed in this chapter. In the third chapter, research methodology and the findings are preseted. The sample of the study consists of 109 family companies producing final consumer products and industrial products in Biga. Institutionalization Scale and Nepotism Scale were used as the data collection tools. Furthermore, an information sheet including descriptive questions was also given to the companies participated in the study. According to the results of the study, a significant impaet of nepotism on institutionalization is observed.