Ekolojik tasarım açısından kent mobilyalarında ahşabın kullanımı
Wood use for urban furniture from point of ecological design
  1. Tez No: 542278
  2. Yazar: MERVE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK MÜGE ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Peyzaj Mimarlığı, Wood Products, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Dünyamızda, endüstrileşmenin ve çeşitli insan faaliyetlerinin etkisiyle yaşanan çevre sorunları ekolojik değerlerin önemini gündeme getirmiştir. Çevre sorunlarına çözüm olarak gündeme gelen ekolojik yaklaşımlar, planlama, tasarım ve üretim süreçlerinde etkili kriterler haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik, sürdürülebilir üretim, ekolojik tasarım, ekolojik malzeme gibi kavramlar her alanda olduğu gibi kentsel alanda, kent mobilyaları açısından da önemli unsurlardır.“Ekolojik Tasarım Açısından Kent Mobilyalarında Ahşabın Kullanımı”adlı bu çalışmada, öncelikle, çalışma konusuna yönelik literatür araştırmasıyla elde edilen bilgiler ile Dünya'dan ekolojik kent mobilyaları örnekleri sunulmuştur. Çalışma kapsamında, kent mobilyaları üreticilerine ve kullanıcılarına, araştırma yöntemi olarak belirlenen anket çalışması yapılmıştır. Anket araştırması sonucunda elde edilen veriler incelenerek aşağıdaki sonuçlara varılmıştır; Çalışmanın sonucu üreticiler açısından ele alındığında, ekolojik tasarım bilinci açısından, yalnızca kullanılan kimyasalların ya da maddelerin zararlı etkisinin olmamasıyla çevre dostu olunabileceği düşüncesinin yaygın olduğu ortaya çıkmıştır. Üreticilerin yapmış olduğu uygulamalar incelendiğinde alınan önlemlerin yetersiz olduğu, kullanılan kimyasalların bilinçsizce tüketilmesinin çevre ve insan sağlığını riske atacak durumda olduğu görülmüştür. Çalışmada kent mobilyası için gerekli olan standartları dikkate alan firma sayısının az olduğu belirlenmiştir. Kullanıcılar açısından baktığımızda pek çok faktörün yanı sıra ekolojik malzeme kullanımının önemsendiği görülmüştür. Çalışma kapsamında, Türkiye'deki kent mobilyaları üreticileri ile kullanıcılarının durumu ahşap malzeme ve ekolojik ilkeler açısından değerlendirilerek, yaşanan sorunlara yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our world, environmental problems experienced by industrialization and various human activities have brought the importance of ecological values as an issue. Ecological approaches to environmental problems have become effective criteria in planning, design and production processes. Concepts such as sustainability, sustainable production, ecological design and ecological material are important elements in the aspect of the urban areas and types of furniture as in every field. In this study called 'the use of wood in urban furniture in terms of ecological design', firstly, the information obtained from the literature research related to the study and ecological city furniture samples from the world were presented. Within the scope of the study, a survey method was determined to the urban furniture manufacturers and users. The results of the survey were analyzed, and the following conclusions were reached. As a result of the study, from the perspective of the producers, it is revealed that the idea of ecological design can be environmentally friendly only because of the harmful effects of chemicals or substances used. When the applications made by the producers are examined, it is seen that the measures taken are insufficient and the unconscious consumption of the chemicals used is at risk to the environment and human health. In the study, it is determined that the number of firms that take into consideration the standards required for urban furniture is low. When it is examined in terms of users, it is seen that ecological material usage is taken into consideration besides many factors. In the study, the urban furniture manufacturers in Turkey in terms of evaluating the user the status of wood and ecological principles, has been introduced solutions for the problems.