Kent mobilyası tasarım sürecinin çevresel sürdürülebilirlik açısından Marmara Bölgesi ölçeğinde incelenmesi
Examination of the urban furniture design process in terms of environmental sustainability at the scale of the Marmara Region
- Tez No: 743780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENER ALTIPARMAKOĞULLARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM GÜLİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
20. ve 21. yüzyılın başında yaşanan sanayi sebepli doğal kaynakların tahribatı, beraberinde bu kaynakların korunumu ve devamlılığının sağlanması için sürdürülebilirlik kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sürdürülebilirlik, toplumun yaşam kalitesi ve refahının aynı şekilde devam edebilmesi amacıyla, ekolojik, sosyolojik ve ekonomik bağlamda geleceğin planlanması olgusudur. Sürdürülebilirlik olgusunun insanların yaşamını doğrudan etkilediği düşünüldüğünde, gündelik yaşamda kullanılan ürün, hizmet ve mekanların da bu olgu çerçevesinde tasarlanması kaçınılmazdır. Bu çalışma sürdürülebilirlik kavramının ürün tasarımındaki etkilerinin incelemesi amacıyla, kent mobilyaları odağı üzerinden sürdürülebilir tasarım yöntemlerinin irdelenmesini hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda sürdürülebilirliğin 17 temel kalkınma hedefinden yola çıkılarak kent mobilyalarının tasarım süreçleri ve yöntemlerine olan yaklaşımlar bu endüstride rol alan belediyeler, firmalar ve tasarımcılar gibi paydaşlar üzerinden ele alınmıştır. Bu sayede bu sektör ve tasarım alanındaki güncel bakış açılarının tespit edilmesi ve bu yolla gelecek çalışmalar adına bir yol haritası belirlenmesi hedeflenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, araştırma soruları, hipotezi ve çalışmanın yöntemi tanımlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın ana odağında bulunan sürdürülebilirlik kavramı ele alınmış, sürdürülebilirliğin tanımıyla birlikte kavramın nasıl gelişim gösterdiği, içerdiği faktörler ve boyutlar tespit edilerek sürdürülebilir tasarım kavramının açıklanması sağlanmıştır. İkinci bölümde ise çalışmanın diğer odağı olan kent mobilyaları ve bu mobilyaların genel tasarım süreçleri tanımlanarak, sürdürülebilirlik kavramıyla bu tasarım konusunun ilişkisi irdelenmiş ve sürdürülebilir kent mobilyası ve çevre ilişkisi tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın metodolojisi belirlenmiştir ve daha sonrasında Türkiye'deki sürdürülebilir kent mobilyaları tasarımında olan örneklere genel bir bakış yapılarak; Marmara bölgesinde yer alan kent mobilyası üreticileri, tasarım grupları ve belediyeler kapsamında görüşmeler yoluyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda son bölümde Türkiye'deki kent mobilyası üretim sektörünün sürdürülebilir tasarım kavramına yaklaşımları çalışma içerisinde tartışma ve değerlendirme yoluyla irdelenmiştir ve bulgular ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Destruction of natural resources caused by industry in the 20th century and the beginning of the 21st century and along with it the need to protect and sustain these resources were the cause of the emergence of the term sustainability. Sustainability is the concept of planning the future in an ecological, economic and sociological context for society to continue its standard of living and wealth as is. Considering that the concept of sustainability directly affects people's lives, it is inevitable that the products, services and spaces used in daily life would be designed within the framework of this concept. This study aims to examine sustainable design methods through the focus on urban furniture to examine the effects of sustainability on product design. For this purpose, starting from the 17 basic development goals of sustainability, the approaches to the design processes and methods of urban furniture are discussed through stakeholders such as municipalities, companies and designers taking part in this industry. In this way, it is aimed to determine the current perspectives in this sector and design and thus to determine a roadmap for future studies. In the introduction, the aim, scope, main questions, hypothesis and the method of study are defined. In the first part of the study, the concept of sustainability, which is the main focus of the research, was discussed, how the concept developed along with the definition of sustainability, the factors and dimensions it included were determined and the concept of sustainable design was explained. In the second part, urban furniture, which is the other focus of the study, and the general design processes of these types of furniture are defined, the relationship between the concept of sustainability and this design issue is examined, and the relationship between sustainable urban furniture and the environment is defined. In the third part, the methodology of the research was determined and then an overview of the sustainable urban furniture design in Turkey was made through examples; A research was carried out through interviews within the scope of urban furniture manufacturers, design groups and municipalities in the Marmara region. As a result of this research, in the last part, the approaches of the urban furniture production sector in Turkey to the concept of sustainable design were examined through discussion and evaluation within the study, and findings and suggestions were presented.