Kadro dergisi üzerinde bir inceleme
A study on Kadro magazine
- Tez No: 542285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATEM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye'de Tanzimat'la başlayan çağdaşlaşma hareketlerinin önemli aşamalarından birini de Cumhuriyetin ilanı oluşturur. Osmanlı'nın küllerinden doğan yeni Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizme karşı savaşını kazandıktan sonra milli devlet kimliğiyle büyük sorunlarla yüzleşti. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, yeni devletin Batılı bir anlayışla kurulmasını istemekteydi. Hayatın hemen her alanıyla ilgili sorunları demokrasinin kurumlarıyla çözmeye çalışan yeni devlet, kendi içinde tartışmalar da yaşadı. Kurumlar, devleti çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarmak için yoğun bir şekilde çalışırken diğer taraftan ülke geleceği için tartışmalar devam etmekteydi. Bu tartışmaların odağındaki gruplardan biri de kadroculardır. Birkaç aydının Kadro adındaki dergiyi kurarak özellikle iktisat konusundaki tartışmalara katılmaları ülke politikalarına yön vermiştir. Bu çalışmanın Giriş bölümünde Kadroculara kadar Türkiye'deki ekonomi politikası üzerinde kısaca durulacak, Kadrocuların kuruluşu ve fikirleri söz konusu edilecek ve grubun dağılışı anlatılacaktır. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde Kadro dergisi belli bir disiplin içinde değerlendirilecektir. Buna göre derginin Şekil Özellikleri, Kimlik Bilgileri, Yayın Politikası, belli başlı Yazar Kadrosu ve Edebi Faaliyetleri üzerinde durulacaktır. Tezin İkinci Bölümü'nde ise Açıklamalı Dizin yer almaktadır. Burada dergideki tüm yazılar ayırt edilmeksizin Sayılarına, Yazar Adına ve Konularına ve Türlerine göre açıklamalı dizinle verilecektir. Bu bölümde ayrıca tüm yazı ve görsellerin tablo dizini yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the single most important stages that had taken place during the modernization of Turkey as part of Tanzimat Reform Era was the declaration of the Turkish Republic. This new country, which had emerged out of the ashes from the now fallen Ottoman Empire, now had to deal with a national identity crises in the wake of defeating imperialism. Mustafa Kemal Atatürk and his contemporaries had wanted to establish the new Turkey within a Western framework. The country itself had found itself stewing in heated debate at as its founders attempted to resolve its many challenges though democracy—that is, while the state was working furiously to bring itself up to modern standards, many nevertheless quarrelled over the direction of its future. Among the latter had included the Kradoists [Kadrocular], a small circle of intellectuals who had printed a magazine of the same name [Kadro], which had served as a platform to debate, and ultimately shape Turkey's economic policies. The introduction section of this study will briefly discuss the economic policy that had existed in Turkey prior to the Kadroists, as well as will look the establishment, the ideas, and the ultimate disbandment of the Kadroists. The first section will evaluate the Kadro magazine within a certain disciplinary framework, examining it under the following subsections: Format Properties, Credentials, Editorial Policy, Writing/Editorial Staff, and Literary Activities. The second, or Annotated Index section of this study further categorizes magazine content according to Issue, Author, Subject, and Genre without focusing on any one particular article. Each article and graphic, moreover, has been presented in an index table.