Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü ve Türk Kültürü dergisi (1961-1980)
Turkish Culture Research Institute and journal of Turkish Culture (1961-1980)
  1. Tez No: 675227
  2. Yazar: SİNAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, Türk tarihini, kültürünü ve“Dış Türkleri”inceleyip araştırarak bunları Türk ve yabancı milletlere anlatmak maksadıyla Ankara'da hükümetin destek ve telkinleriyle kurulmuş bir enstitüdür. Kurulduktan 7 sene sonra 1968'de“kamu yararına çalışan dernek”statüsüne girmiş ve faaliyetlerine bu şekilde devam etmiştir. Türk kültürü ve tarihi üzerinde çalışmalar yapan enstitü 1962'de çıkarttığı Türk Kültürü dergisi ile bu konuda aylık olarak yayımlanacak bir yayın organına sahip oldu. TKAE ve Türk Kültürü dergisinde 1962-1980 yılları arasında kültür, tarih, siyaset, sosyoloji, iktisat, felsefe, sanat tarihi, müzik gibi çeşitli konularda yazılar yayımlamıştır. Enstitü ilmî çalışmalarına ek olarak Atatürkçü ve milliyetçi bir duruş sergilemiş ve dergisindeki birçok yazıda bu yönlerinin üzerinde durmuşlardır. Dergi hem normal hem de özel sayılar yayımlamış ve Türk dünyasını ilgilendiren meseleleri ele almıştır. Akademik kadro tarafından hazırlanan Türk Kültürü dergisi Türk milletinin sorunlarını dile getirmiş, Atatürk ilke ve inkılaplarını daima savunmuş ve Türk halkını bu konularda bilgilendirmeyi amaç edinmiştir. Kıbrıs konusu, eğitim ve akademi meseleleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bünyesinde bulunan Türk milletleri, Türk dili, Türk milletine hizmet etmiş Türk aydınları gibi konuları ele alarak bunları her fırsatta anlatmaya ve Türk halkını aydınlatmaya çalışmıştır. Bu çalışmamızda enstitünün kuruluşu ile ilgili kaynaklar incelenmiş ve Türk Kültürü dergisinin 1962-1980 yılları arasındaki 18 cilt-216 sayının hepsine ulaşılmıştır. Derginin şekil ve içerik incelemesi yapılmış, yazar kadrosunun listesi hazırlanmış ve başyazarların kısa biyografileri verilmiştir. Derginin çalışmamız kapsamındaki yıllarda çıkarttığı özel sayılar incelenmiş ve bu sayılardaki aktarımlar özetlenmiştir. Ek olarak dergideki 1962-1980 yılları arasında dergide yazan tüm yazarların listesi çıkartılmıştır. Ayrıca Türk Kültürü dergisinin fihristi oluşturulmuş ve“Ekler”kısmına konulmuştur. Enstitü ve dergi ile ilgili daha fazla kaynak bulabilmek için gazete ve dergi taramaları yapılarak araştırmamız genişletilmiştir. Enstitü'nün eski asli üyelerinden ve Türk Kültürü dergisi yazarlarından olan sayın Prof. Dr. Nadir Devlet ile bir röportaj gerçekleştirilerek çalışmamız hakkında ek bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Culture Research Institute (TCRI), is an institute established in Ankara with the support and suggestions of the government in order to examine and research Turkish history, culture and“Turks Abroad”and explain them to Turkish and foreign nations. In 1968, 7 years after its establishment, it became a“public benefit association”and continued its activities in this way. The Institute, which works on Turkish culture and history, has had a monthly publication on this subject with the journal of Turkish Culture published in 1962. TCRI and journal of Turkish Culture published articles on various subjects such as culture, history, politics, sociology, economics, philosophy, art history and music between 1962-1980. In addition to the scientific studies of the institute and the journal, they took a Kemalist and nationalist stance and emphasized these aspects in many articles in the journal. The journal published both regular and special issues about Turkish world and prepared by the academic staff, expressed the problems of the Turkish nation, always defended Atatürk's principles and reforms and explained them to the Turkish people. It has tried to explain and enlighten Turkish people at every opportunity by addressing issues such as the Cyprus issue, education and academia issues, the Turkish nations within the Union of Soviet Socialist Republics, the Turkish language issue, and the Turkish intellectuals who served the Turkish nation. In this study, the resources related to the establishment of the Institute were examined and all 18 volumes-216 issues of the journal between 1962-1980 were reached. Contents of the journal were reviewed, a list of the author's staff was prepared, and short biographies of the lead authors were given. The special issues published during the years within the scope of our study were examined and the summarized. In addition, a list of all authors who wrote in the journal was given. The index of the journal of Turkish Culture has been created and placed in the“Supplements”section. Our research was expanded by scanning newspapers and journals in order to find more resources about the institute and the journal. Additional information about our study was obtained by conducting an interview with Prof. Dr. Nadir Devlet, one of the former principal members of the Institute and one of the authors of the Turkish Culture magazine.