Termomekanik prosesler ile üretilen yassı alüminyum ürünlerin mukavemet diyagramlarının oluşturulması
Creation of strength diagrams of aluminum flat products, dependent on the different thermomechanical processes
  1. Tez No: 542288
  2. Yazar: SADIK KAAN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alüminyum yassı mamül üretim süreçleri sonrasında malzemelerin nihai mekanik özellikleri kullanım alanları açısından oldukça önemli bir değişkendir. Üretim süreçlerinin modellenmesi ile istenilen süreç parametrelerinin optimizasyonu gerçekleştirilebilir. Bu tez çalışmasında, ikiz merdaneli döküm yöntemi ile üretimi gerçekleştirilen 1050, 3005, 3105, 8006 alüminyum ticari alaşımlarına, döküm kalınlıklarından itibaren %35'den % 95'e kadar farklı deformasyon oranlarında haddeleme işlemi ve oda sıcaklığından 480 °C'ye kadar farklı sıcaklıklarda tavlama işlemi uygulanmıştır. Farklı hadde ve tav prosesleri uygulanan malzemelere çekme mukavemeti, sertlik ve elektrik iletkenliği testleri yapılmıştır. Şekil alma kabiliyetleri, Erichsen testi ile incelenmiştir. Deneylerin sonucunda malzemelerin üretim süreçlerine bağlı olarak mekanik mukavemet sınır değerleri oluşturulmuş ve regresyon modelleri yardımıyla incelenerek süreç optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The final mechanical properties of the products obtained after the production processes of aluminum flat products are a very important variable in terms of the final usage areas. Optimization of the desired process parameters can be realized by modeling the production processes. In this thesis study, it is aimed to investigate the effect of cold rolling and annealing process on the 1050, 3005, 3105, 8006 aluminum commercial alloys produced by twin roll casting. Cold rolling process were applied at different deformation rates between 25% and 95% from the casting thicknesses. Also annealing processes were applied between 220 and 480 degrees were obtained at 20 degree intervals. Tensile strength, hardness and electrical conductivity have been carried out on materials subjected to different cold rolling and anneling processes. Formabilities of materials were examined with the Erichsen test. As a result of the experiments, mechanical strength limit values were obtained depending on the different cold rolling and annealing processes of the materials and process optimization was carried out by examining them with the help of regression models.