Relationships between organizational identification and work engagement, job satisfaction and turnover intention in family firms
Aile işletmelerinde örgütle özdeşleşmenin çalışanların iş angaje olma seviyesi, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 542287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA MADEN EYİUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, aile işletmelerinde örgütle özdeşleşmenin çalışanların iş angaje olma seviyesi, iş tatmini ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisini anlamaya ve bu işletmelerde aile bireyleri ile aile bireyi olmayan çalışanlar arasındaki örgütsel özdeşleşme seviyesine yönelik bir fark olup olmadığını incelemeye yönelik yürütülen akademik bir araştırmadır. Araştırma hedefleri doğrultusunda, veri Kırklareli'nde faaliyet gösteren bir aile şirketinde çalışan 100 kişiden kesitsel bir anket çalışmasıyla toplanmıştır. Öne sürülen hipotezlerin testinde basit regresyon analizleri kullanılmıştır. Ayrıca, aile bireyleri arasında örgütsel özdeşleşmenin aile bireyi olmayan çalışanlara göre daha kuvvetli olduğu hipotezinin test edilmesi için T-test analizinden faydalanılmıştır. Sonuçlar, örgütle özdeşleşmenin iş angaje olma seviyesi, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Öte yandan, aile işletmelerinde aile bireyleri arasındaki örgütsel özdeşleşme seviyesinin aile bireyi olmayan çalışanlardan daha kuvvetli olduğu hipotezi desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an academic research conducted in order to understand the effect of organizational identification on employees' work engagement, job satisfaction and turnover intention in family firms and to examine whether the level of organizational identification differs between family members and non-family members in family firms. In line with the research objectives, data were collected from 100 employees who work in a family firm in Kırklareli through a cross-sectional survey study. Simple regression analyses were performed to test the hypothesized relationships. In addition, T-test analysis was used to test the hypothesis that organizational identification of the family members will be stronger than the identification of non-family members. The results showed that organizational identification has a positive impact on employees' work engagement, job satisfaction, and turnover intention. On the other hand, the hypotheses about the difference in organizational identification between family members and non-family members were not supported.