Investigation of similar and dissimilar friction stir welded metal matrix composites under variable loading
Değişken yükleme altında sürtünme karıştırma kaynaklı benzer ve farklı metal matriks kompozitlerin incelenmesi
  1. Tez No: 542350
  2. Yazar: NAHİT ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Son zamanlarda, çeşitli modern endüstrilerde ağırlığı azaltmak için artan gereksinimler, hafif yapısal malzemelerin mühendislik uygulamalarına açık bir ilgi çekmiştir. Buna bağlı olarak, metal matris kompozitler (MMK) dikkat çekici özellikleri nedeniyle geniş popülerlik elde etmiştir. Bu malzemelerin emniyetli birleştirilmesi mühendislik yapılarındaki ve bileşenlerindeki uygulamalar için önem kazanmıştır. Diğer geleneksel birleştirme yöntemleriyle karşılaştırıldığında, bir katı hal kaynak tekniği olarak kendine özgü özellikleri sebebiyle sürtünme karıştırma kaynağı (SKK) mükemmel bir aday gibi görünmektedir. Bu zamana dek MMK ve monolitik alüminyum alaşımının benzer olmayan sürtünme karıştırma alın bağlantısı üzerine az sayıda araştırma yapılmıştır ve SKK işleminin benzer ve benzer olmayan MMK kaynakların mekanik özellikleri üzerindeki etkileri ile ilgili çok az bilgi vardır. Bu tez parçacık takviyeli MMK'lerin birbirleri ve farklı materyaller ile kaynaklanabilirliğini araştırmaktadır. Sonuç olarak, kaynak hataları olmayan benzer ve farklı güvenilir bağlantılar elde edilmiştir. Sonrasında, benzer ve benzer olmayan bu bağlantıların içyapı, mekanik özellikler ve yorulma cevabı incelenmiştir. Genel olarak, benzer ve farklı bağlantıların mekanik özelliklerinin ana malzemelerinkiler ile karşılaştırılabilir olduğu görülmüştür. MMK-alüminyum alaşımı bağlantının yorulma davranışı üzerine yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Recently, increasing requirements to reduce weight in various modern industries have attracted an explicit interest in engineering applications of lightweight structural materials. Accordingly, metal matrix composites (MMCs) have acquired wide popularity due to their remarkable features. Sound joining of these materials has gained importance for applications in engineering structures and components. When compared with conventional joining methods, friction stir welding (FSW) seems to be an outstanding candidate due to its unique properties as a solid-state welding technique. Few researches have been performed on the dissimilar friction stir butt joints of MMC-monolithic aluminum alloy so far and there is little information related to the effects of FSW process on the mechanical properties of both similar and dissimilar MMC welds. The present thesis investigates the weldability of particulate-reinforced MMCs between each other and also with different materials. As a result, similar and dissimilar sound joints without weld defects are achieved. Thereafter, microstructure, mechanical properties and fatigue response of the similar and dissimilar joints are investigated. In general, it has been seen that the mechanical properties of the similar and dissimilar joints are comparable with those of the base materials. It is the first time that the study on the fatigue behavior of MMC-aluminum alloy joint was conducted.