1920-1938 dönemi Ankara'da yapılan kamu yapıları
1920-1938 in public buildings in Ankara
  1. Tez No: 542363
  2. Yazar: KENAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Savaşlardan, işgallerden, maddi olanaksızlıklardan kısacası imkânsızlığın içinden küllerinden doğan yeni bir devletin, genç Cumhuriyetin 1920- 1932 döneminde ilk olarak ele aldığı, en önemli sorun bayındırlık işleri olmuştur. Daha önce yerleşim ve imar durumu hemen hemen bulunmayan Ankara?yı, modern ve etkili bir ulusal mimari üslubun uygulanmasında görüyoruz. 1932-1938 döneminde ise batılı akımlar ve Avrupalı mimarların etkileri görüldükten sonra, ulusal mimari üsluba değinilmiş olup daha sonraları bu zaman diliminde Avrupa?da ve Türkiye?de görülen neo-klasik üslubun özellikleri üzerinde durulmuştur. Ankara da yapılan kamu binalarının planları, geçmiş dönemlere ait resimleri ortaya konmuş olup mimari üslupları, yapım aşamaları, dönemin koşulları, inşaat faaliyetlerinin durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise 1920-1938 döneminde genç Cumhuriyetin geçirmiş olduğu mimari üsluplar ve projeler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite being a new state having risen from the ashes of wars, invasions and financial impossibilities, the young Turkish Republic gave priority to tackling the important problem of public works in the period of 1920-1932. One can observe that Ankara, with nearly no settlements and poor zoning status previously, was reconstructed in a modern and efficient national architectural style. In this study, the effects of the western trends and European architects in the period of 1932-1938 have been analyzed and then the national architectural style has been touched upon. This study has also laid emphasis on the features of the neo-classical architectural style in Turkey and Europe within this period. The study contains information about the plans, architectural styles and construction phases of the public buildings in Ankara and also about the conditions of that period and the situation of construction activities along with the old-dated illustrations of those buildings. In the final chapter, the architectural styles and projects which were produced by the young Turkish Republic in the era of 1920-1938 have been introduced.