Demokrat Parti Dönemi'nde Konya (1950-1960)
Konya in Democrat Party Period (1950-1960)
  1. Tez No: 542364
  2. Yazar: ÖZGÜR BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Türkiye'de II. Dünya Savaşı sonrasında çok partili sisteme dönülmesinde ve Demokrat Parti'nin ortaya çıkmasında hem iç hem de dış şartların zorlaması etkili olmuştur. Kurulduktan sonra ülke genelinde teşkilatlanma faaliyetlerine girişen DP, uygulamak istediği politikalar nedeniyle Konya'da hızlı bir şekilde teşkilatlanmıştır. DP iktidarında Konya idari, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal yönden büyük bir değişim yaşamıştır. Bu dönemde idari yönden büyüyen Konya'da 4 ilçe, 4 bucak ve 47 köy teşkil edilmiştir. Çok partili rejimle birlikte şehrin siyasi hayatı da değişime uğramış ve il genelinde siyasi parti teşkilatları kurulmuştur. DP iktidarı, her şeyden önce bir tarım kenti olan Konya'nın sanayileşmesi yolunda önemli adımlar atmıştır. Yeni sanayi tesisleri kurulurken ekonominin temeli olan tarım da ihmal edilmemiş, iktidarın özellikle tarımsal kalkınmayı hedefleyen politikaları Konya'da hayat bulmuştur. DP Dönemi'nde Konya'da eğitim ve kültür alanında ciddi yatırımlar yapılmıştır. Ortaöğretim başta olmak üzere köy okullarının inşasına devam edilmiş okul, öğretmen ve öğrenci sayısında artış yaşanmıştır. Bu dönemde Konya'nın sosyal hayatında da değişim ve dönüşüm meydana gelmiştir. Köyden kente göç yaşandığı için şehirleşme oranı artmıştır. DP iktidarında şehirdeki sosyal değişimden günlük yaşam ve eğlence hayatı da nasibini almıştır. Bu dönemde hem yeni spor tesislerinin inşası hem de sportif faaliyetlerinin artmasıyla Konya, Anadolu'nun önemli spor merkezlerinden birisi olmuştur. 1950-1960 yılları arasında fabrikalar, barajlar, silolar, iş hanları, hükûmet konakları, hastaneler, sağlık merkezleri, okullar ve göçmen evleri gibi yapılarla donatılan Konya'da yol, su, elektrik ve telefon gibi altyapıya yönelik yatırımlar da yüksek seviyelerde gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde geniş şose yollarla Konya'nın Akdeniz'e ve Ege'ye bağlanması da sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pressure of both internal and external conditions of the period was effective on transition to a multi-party system and on the emergence of DP in Turkey after The Second World War. After its establishment, DP, which started to organizing movements throughout the country, was organized rapidly in Konya due to the policies it wanted to implement. During the DP administration, Konya experienced a major change in administrative, political, economic, cultural and social aspects. In this period, 4 districts, 4 subdistricts and 47 villages have been established in Konya that has been growing administratively. With the transition to the multi-party system, the political life of the city has changed, and the political party organizations have been established throughout the province. DP power has taken important steps towards the industrialization of Konya, which is above all an agricultural city. Agriculture, which is the basis of the economy, has not been neglected, and the policies of the government aiming at agricultural development were put into practice in Konya. During the DP period, significant investments were made in educational and cultural fields across the province. Construction of village schools continued especially in secondary education, and accordingly the number of schools, teachers and students increased. In this period, many changes and transformations occurred in the social life of Konya. The urbanization rate has increased due to the migration from the village to the city. The daily life and entertainment life were also effected by these social changes occurred in Konya in DP power. In this period, Konya became one of the most important sports centers of Anatolia with both the construction of new sports facilities and the increase of sports activities. Konya was endowed with many buildings such as factories, dams, silos, office towers, government offices, hospitals, health centers, schools and immigrant houses between 1950 and 1960. In this period, infrastructural investment such as roads, water, electricity and telephone investments were also carried out at high levels in Konya. It was ensured that Konya was connected to the Mediterranean and the Aegean by wide road routes in the same period.