Toplu yemekçilik ve gıda mühendisi
Institutional catering and food engineer
  1. Tez No: 542385
  2. Yazar: LEYLA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI İBRAHİM EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Toplu yemek sektöründe gıda mühendislerinin mesleki görev, yetki ve sorumlulukları birlikte dikkate alındığında, işletmelerin gıda mühendislerinden beklentileri; yemekhane kurulumunu planlamak, yasal mevzuatları takip etmek, tutulması gereken tüm defter ve dosyaları düzenli şekilde tutmak, mutfak personelinin iş bölümlerini belirlemek ve mutfağı organize etmek, menüyü planlamak, mutfaktaki gıda hijyen ve sanitasyonuyla ilgilenmek, satın alma, teslim alma, depolama işlemlerinin kontrolü, menü maliyet hesaplama, demirbaş ve malzeme alımlarını planlamak şeklinde sıralanabilmekle beraber toplu yemek işletmelerine göre de farklılık gösterebilir. Toplu çalışan sayısının artması; okul, üniversite, askeri kışla vb. toplu tüketim yerlerinin önem kazanmasıyla birlikte kendiliğinden doğan toplu yemekçilik sektörü birçok istihdamı beraberinde getirdi. Bu istihdam edilenlerden birisi de“Gıda Mühendisi”oldu. Gıda mühendisi eğitimi ve toplu yemekçilikte yapılan iş karşılaştırıldığında farklılıklar meydana geldiği için bu farkı ortadan kaldırmaya yönelik bir tez çalışması yapılacaktır. Bu çalışmada materyal olarak her gün dört çeşit yemek üretimi yapılan günlük 13 bin yemek üretme kapasitesine sahip OHSAS, HACCP, İSO 9001-2000, TSE Kalite Belgesine sahip, toplam 1.079 oturumlu 9 adet salon bulunan toplu yemek hizmetinin sunulduğu yemekhane seçilerek; toplu yemekçilikteki gıda mühendisinin rolü ve önemindeki boşlukların doldurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, when the occupational duties and responsibilities of food engineers are taken into consideration in the catering sector, the expectations of the employer from food engineers to manage the food hygiene and sanitation in the kitchen, to control the storage operations, to organize the cafeteria setup, to follow the legal regulations, to keep all books and files to be kept regularly, to determine the work sections of the kitchen staff and organize the kitchen, cost calculation, planning of purchasing of fixtures and supplies. The expectations also depend the type of collective food sectors. Increase in the number of collective employees like schools, universities, military quarters etc. enhance the spontaneous collective food sector brought with it a lot of employment. One of those employed was“Food Engineer”. There are differences between food engineers' education and the work done in the collective food industry, this thesis study will be done to remove those differences. In this study, it is aimed to fill the role and importance of the food engineer in the collective food industry. Catering firm which has 9 dining halls and 1,079 seats with OHSAS, HACCP, ISO 9001-2000, TSE Quality Certificate with daily capacity of producing 13,000 dishes per a day is selected for this study.