Tasarruf ve faiz oranlarının yatırım ile ilişkisinin zaman serileri analizi ile incelenmesi
Exploring the relations of savings and interest rates on investment by time series analysis
  1. Tez No: 542394
  2. Yazar: HATİCE CANCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TOYGANÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, tasarruf ve faiz oranlarının yatırım ile ilişkisini incelemektedir. Reel faiz oranlarının yatırım ve tasarruflardaki etkisi ile ilgili olarak yapılacak olan çalışmada ülkenin yurtiçi tasarruflarındaki artışın o ülkenin faiz oranlarıyla birlikte yatırımları etkileyip etkilemediği, yatırımlara nasıl bir etkisi olduğu, reel faiz, tasarruf ve yatırım oranları arasında nasıl bir ilişki olduğu incelenecektir. Bu çalışmada, yatırımlar ve tasarruflar ve bunların belirleyicisi olarak reel faizler de analize dahil edilerek 1970-2017 dönemi için zaman serisi analizi yoluyla incelenmiştir. Çalışmada ayrıca ilgilenilen dönem göz önünde bulundurulduğunda yapısal kırılmanın olacağı tahmin edilerek analizde yapısal kırılmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between savings and interest rates. The effect of the real interest rates on investment and savings will be examined whether the increase in the domestic savings of the country affects the investments with interest rates, how it affects the investments, the relationship between real interest, savings and investment rates. In this study, investments and savings and real interest rates as determinants of these studies were also included in the analysis and analyzed by time series analysis for the period of 1970-2017. In the study, structural breaks were analyzed by estimating the structural breaks when the period of interest was considered.