Semih el-Kasım'ın hayatı, eserleri ve mukavemet edebiyatındaki yeri
The life of Sameh el-Qasem, information for about his studies (Books)and his place in the resistance literature
  1. Tez No: 542412
  2. Yazar: MUHAMMET BERAT CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amacı, Filistin mukavemet şairlerinden Semih el-Kasım'ın hayatını, eserlerini ve mukavemet edebiyatındaki yerini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmamızda Filistin topraklarında ortaya çıkan mukavemet olgusunun tarihçesi ve toplumla ilişkisi kısaca özetlenerek, mukavemet şairleri üzerindeki etkisine yer verilmiştir. Semih, hayatı boyunca işgal altındaki Filistin topraklarında yaşamış ve işgalcilerin zulümleri karşısında her zaman kalemini silah olarak kullanmıştır. Semih yetmiş beş yıllık ömrü boyunca şiir, hikâye, tiyatro ve makalelerden oluşan 80 kadar eser kaleme almıştır. Eserleri ve hayatı hakkında bilgileri birinci bölümde, mukavemet edebiyatı ve Semih'in mukavemet şiirlerine de ikinci bölümde yer verilmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre işgal karşısında verilen mücadelede, kalemin etkisinin, silahın etkisinden daha geniş olduğu görülmüştür. Silah, mücadelenin tek cephesinde etkili olurken, kalem her iki cepheyi de etkilemektedir. Filistin mukavemet edebiyatı Filistin halkının yaşadığı zorlukları ve acıları edebiyat yoluyla tüm dünyaya ulaştırarak, tüm Müslümanların hayalini kurduğu özgür Filistin'in inşasına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the Semih el Qasım's life who is the poets of Palestinian strength, his works and his place in the literature of Palestinian strength. For this purpose, in this study, the phenomenon of emerging strength in the Palestinian territories' history and the relationship with society summarized briefly, and the influence of strength on poets has been given. Semih has lives through his life in the occupied Palestinian territories and has always used it as a weapon in the face of the atrocities of the occupiers. He wrote poems, stories, plays and articles which numbers up to 80 through 75 years of his life. In the first session, his works, and information about his life has been mentioned. The literature of strength and Semih's poems which are about Palestinian strength has been mentioned in the second session. According to the results that we have reached in our research, it is obvious that the impact of pen is more extensive than the impact of weapon. While weapon is efficient in one side of struggle, pen can affect both sides. The resistance literature of Palestine, contributes the construction of Free Palestine which every Muslims dreams by carrying the difficulties and sufferings that Palestinians face to the world.