Yenilenebilir enerji ve Türkiye'de güneş enerjisi
Renewable energy and solar energy in Turkey
- Tez No: 542432
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji, ekonomik gelişmişliğin ve sosyal refahın önemli göstergelerinden biridir. Günümüz toplumlarında önemli bir yere sahip olan enerji, ülkenin ekonomik büyümesinin hızlanması ile birlikte enerji tüketiminin de arttığı görülmektedir. Petrol krizlerinden sonra enerji arz güvenliği sorunu ortaya çıkmış ve yeni, güvenilir, ucuz, kaliteli enerji kaynaklarının arayışı başlamıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından yenilenebilir enerji kaynakların potansiyeli önem arz etmektedir. Bu çalışmada enerji politikaları açıklanmış ve yenilenebilen enerji kaynaklarının tercihindeki nedenler ile nasıl oluştukları ele alınmıştır. Dünya'da enerji üretim ve tüketim düzeyleri incelenmiş ve güneş enerjisi yatırımlarına değinilmiştir. Aynı şekilde ülkemizin enerji durumu, yenilenebilir enerji kaynakları incelenmiştir. Türkiye rüzgar, hidroelektrik, güneş, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir enerji potansiyeline sahiptir. Özellikle yenilenebilen enerji kaynakları arasında, ülkemizin konumundan dolayı oldukça yüksek oranlarda faydalanılan güneş enerjisi çalışmada konu alınmıştır. Türkiye'nin yenilenebilir enerji zenginliği arasından çalışmaya konu olan Güneş Enerjisi hem çevreye dost olması hem kolay bulunabilirliği açısından önemli enerji kaynakları arasındadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları detayları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important indicators of economic development and social welfare. Energy has an important position in societies nowadays and it has been observed that energy consumption is increasing with the acceleration of country's economic growth. After oil shock there has been the problem of security of energy supply and searching for new, renewable, cheap and quality energy sources has launched. The potential of renewable energy sources become more of an issue with regard to the developing countries like Turkey. In this study, energy politics are stated and the reasons of preference of energy sources along with how they are formed are considered. The level of energy generation and consumption in the world is examined and the investments on solar energy are mentioned. Similarly, the energy situation and renewable energy sources of our country are examined. Turkey has the potentials of renewable energy such as wind, hydroelectric, solar, geothermal and biomass. Especially solar energy, which is utilised with a high level thanks to the location of our country, is mentioned in the study among renewable energy sources. Solar energy, which is the main subject in the study with respect to Turkey's renewable energy richness, is one of the important energy sources as it is both environment-friendly and easily found. Usage areas of solar energy are examined in details.