Kırgız şiirinde dinî ve tasavvufî unsurlar
Religious and mystical elements in Kyrgyz poetry
  1. Tez No: 542456
  2. Yazar: IMANBEK AZIZILLA UULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kırgız kültüründe şiir geleneği üst düzeyde gelişmiştir ve irticalen şiir ve destan söyleme sanatı yaygındır. Şiir her Kırgız'a doğumundan mezara kadar eşlik eder. Kırgızlarda sözel şiir kültürü yazılı edebiyata göre çok ileri seviyededir ve bunun en güzel örneği de“Manas”destanıdır. Kırgızların İslâmlaşmasıyla beraber doğal olarak edebiyatı da bu dinden etkilenmiştir. Bu halkın İslâm'ı kabul etmesine vesile olan tasavvuf da Kırgızların hayatı ve kültürünü derinden etkilemiştir. Kırgızlarda şiir sanatı her ne kadar gelişmiş olsa da tasavvufi eserler yok denecek kadar azdır. Fakat tasavvuf içerikli edebiyatlar mevcuttur. Bu çalışmada“Manas Destanı”başta olmak üzere sözlü şiir geleneğinin belli başlı temsilcilerinin eserlerindeki tasavvufu şiir örnekleriyle ortaya koymaya çalıştık. Aynı zamanda yazılı şiirlere de değinerek tasavvuf erbabından olan veya olma ihtimali düşünülen şairlerin hayatı ve eserlerini de inceledik.
Özet (Çeviri)
The tradition of poetry in Kyrgyz culture has reached its peak and spontaneous poem and legend telling art is also widespread. Every Kyrgyz is accompanied by poetry throughout their lives from birth to death. Kyrgyz people have established more advanced level of verbal poetry culture rather than written literature. Epic of Manas is very good example in this case. Along with the adoption of Islam, the Kyrgyz literature was also influenced by the novel religion. Despite the developments seen Sufism is almost non-existentin the art of Kyrgyz poetry. However, there are few literatures in Sufism. This study tried to explore examples of Sufi poems in the works of the prominent representatives of the oral poetry tradition. On top of that the research tried to examine the life and works of prominent poets who were either Sufis or were thought to be influenced by Sufism.