Çiftler arasındaki evlilik uyumunun evli kalma sürelerine bağlı olarak beden algısı, kıskançlık düzeyleri ve akılcı olmayan inançları ile ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of marital adjustment of couples in terms of marriage duration with the association of body image, jealousy levels and irrational beliefs
  1. Tez No: 542457
  2. Yazar: DİLARA MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARKUN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, evlenme şekli gibi sosyo-demografik değişkenlerle, çiftlerin evli kalma süreleri göz önünde bulundurularak cinsel doyum, bedenlerinden memnuniyet, eşlerine yönelik kıskançlık düzeyleri ve ilişkilerine yönelik akılcı olmayan inançlarının evlilik uyumlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışma grubu 419 evli bireyden oluşmaktadır. Uygulamada Çift Uyum Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, İki Boyutlu Beden İmgesi Ölçeği, Romantik Kıskançlık Ölçeği ve İlişki İnançları Ölçeği kullanılmıştır. Çiftlerin evlilik uyumlarının yordanması için, kullanılan ölçek ve alt boyutları ile evlilik süresinin etkilerini belirlemek adına yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, evlilik süresinin çiftlerin evlilik uyumlarında etkili olduğu ve evlilik süreleri arttıkça evlilik uyumlarının azaldığı görülmüştür. Kullanılan ölçeklerin ve alt boyutların evlilik uyumu ile ilişkisinin incelenmesi adına yapılan korelasyon analizi sonucunda evlilik uyumu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği alt boyutları ve Romantik Kıskançlık Ölçeği“Kıskançlıkla Baş Etme Yöntemleri”ve“Kıskançlığın Nedenleri”alt boyutları ile negatif yönde ilişki gösterirken, Beden İmgesi Ölçeği alt boyutları ve İlişki İnançları Ölçeği dört alt boyutu ile pozitif yönde ilişki göstermektedir. Bulgulara göre, çiftlerin kıskançlığın nedenlerine yönelik düşünceleri ve baş etme yöntemleri arttıkça evlilik uyumları azalmakta, cinsel doyumları, beden memnuniyetleri ve akılcı olmayan ilişki inançları arttıkça evlilik uyumları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze effects of socio-demographic variables such as gender, age, number of children, type of marriage to marital adjustment with the association of levels of sexual satisfaction, body image, romantic jealousy towards their partners and irrational beliefs towards their relations considering the duration of marriage. The study group consists of 419 married couples. Dyadic Adjustment Scale, Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Two Dimensional Body Image Scale, Romantic Jealousy Questionnaire and Relationship Beliefs Scale was used. According to the results of multiple linear regression analysis in order to determine predictors of marital adjustment, it was found that duration of marriage has an effect on marital adjustment and partners' marital adjusment levels decrease as marriage duration increases. According to the results of correlation analysis in order to examine of relations of scales and sub-scales with marital adjustment, the relation between marital adjusment and all sub-scales of Body Image and four sub-scales of Relationship Beliefs Scale was found positively significant, while all Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction sub-scales and Romantic Jealousy Questionnaire“Coping with Jealousy”and“Reasons of Jealousy”sub-scales was found negatively significant. According to the results, marital adjustment decreases as partners' beliefs of reasons towards jealousy and coping strategies increase while increases as levels of sexual satisfaction, body satisfaction and irrational relationship beliefs increase.