1917-1945 yılları arasında modern Kırgız şiirinde kadın teması
Women's theme in modern Kyrgyz poetry between 1917-1945
  1. Tez No: 551527
  2. Yazar: EZGİ KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TURAN KALLİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Modern Kırgız şiirinde kadın temalı eserleri ve bu temada eser veren şairleri incelemiş bulunmaktayım. Çalışmamızda 1917 oluşum dönemiyle başlayan modern Kırgız şiirinin, 1930'lu yıllarda yükselerek gelişme dönemine varan Kırgız şiiri ve 1940-45 yıllarında savaş etkisindeki Kırgız şiirinde meydana gelen olaylar içinde kadın temasının işlenişini, politik ve sosyal etkenlerin temaya etkisini açıklamayı amaç edindik. Çalışmanın Giriş bölümünde Kırgız adı ve Kırgızlar hakkında genel bilgiler verilmektedir. Birimci bölümünde Kırgız edebiyatı ve Kırgız şiiri hakkında genel bilgiler kronolojik sırayla ve dönemsel olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, bazıları aktardığımız şiirlerden bazıları ise alıntılardan oluşan, kadın temalı şiir örnekleri verilmiş, örneklerle birlikte kadın teması soyut ve somut açıdan dönemin siyasi ve sosyal özelliklerine göre ele alınmıştır. Üçüncü bölümde şiirlerin; Doğan Aksan'ın Şiir Dili ve Türk Şiir dili, Muhsin Şener'in Şiirin Diyalektiği, İsmail Çetişli'nin Metin Tahlillerine Giriş 1 kitaplarından faydalanılarak dil ve üslup, yapı bakımından incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde kadın temalı şiir örneklerini, transkripsiyon ve Türkiye Türkçesine aktarılmış şekilde verilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bunlardan hareketle elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
I have studied women-themed works in modern Kyrgyz poetry and poets who created works on this theme. In our study, we aimed to explain the effects of political and social factors on the theme of Kyrgyz poetry, which started with the 1917 formation period. In the Introduction part of the study, general information about Kyrgyz name, and Kyrgyz are given. In the first part, general information about Kyrgyz literature and Kyrgyz poetry is explained in chronologial order and periodically. In the second part, some of the poems we have quoted are some examples of women's themed poems with quatations, and the theme of women has been handled in abstract and concrete terms according to the political and social characteristics of the period. In the third chapter; Dogan Aksan's poetry language and Turkish poetry language, Muhsin Sener's Dialectics of Poetry, Ismaıl Çetişli's Introduction to Text Analysis 1 by using the boks of language and style, structure, has been examined. In the fourth part of the study women themed poems, so I've been transferred to the transcription and Turkey's Turkish. In the conclusion part, the results obtained from all these are emphasized.