BIST'de işlem gören imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunan işletmelere ait finansal performansların TOPSIS yöntemi ile analizi
Financial performance analysis of manufacturing industry companies publicly-traded at BIST by using TOPSIS method
  1. Tez No: 542468
  2. Yazar: SEDAT BATUR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FATMA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İşletme sahipleri, yöneticiler, işletmeye fon sağlayan kurumlar, yatırımcılar gibi birçok kişi ve kurum işletmelerin performanslarını analiz etmek için çeşitli finansal analiz tekniklerinden yararlanmaktadırlar. Piyasada en çok kullanılan tekniklerden bir tanesi de oran analizidir. Oran Analizi işletmelerin karlıkları, geri ödeme kabiliyetleri, varlıkları, kaynakları ve sermayelerini ne derece verimli kullandıkları gibi konularda gerekli bilgileri sağlaması açısından oldukça önemli bir analiz türüdür. Bu çalışmada önce BIST'de işlem gören imalat sanayi işletmelerinin dört yıllık finansal performansları değerlendirilmiş, daha sonra Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden olan TOPSIS yöntemi ile işletmeler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada öncelikle imalat sanayi işletmelerinin 2013, 2014, 2015 ve 2016 dönemlerine ait finansal oranları hesaplanarak ortalamaları alınmış ve bir değerlendirme yapılmıştır. Daha sonra söz konusu işletmelere ait finansal oranlar TOPSIS yöntemi ile karşılaştırılarak işletmeler arasında başarı sıralaması yapılmıştır. Yapılan bu uygulama İmalat Sanayi Sektörünün dokuz adet alt dalı için ayrı ayrı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many businesses and people including company owners, managers, funding companies, and investors use various financial analysis methods to analyze companies performances. Ratio analysis is one of the mostly used analysis methods in the market. Ratio analysis is important analysis method that can provide meaningful information about various aspects of a company's operating and financial performance such as its efficiency, liquidity, profitability and solvency. In this study, four-year performances of industrial manufacturers publicly traded at BIST were analyzed by using Ratio analysis method and then, the manufacturers' performances were compared by using TOPSIS method, one of the multi-criteria decision-making models. In the study, the arithmetic mean of the manufacturing industry companies' financial ratios in 2013, 2014, 2015, and 2016 were calculated to perform an evaluation. Then, the companies were ranked on the basis of their performance according to their financial ratios compared with TOPSIS method. The analysis was conducted on each of nine subgroups of manufacturing and industry sector separately.