Karstik topoğrafyanın öğretilmesinde kavram haritası ve modellerin kullanılmasının öğrenci başarısına etkisi
Impact on student achievement the use of models and concept map in teaching karst topography
  1. Tez No: 542469
  2. Yazar: NECATİ GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geleneksel öğretim yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığı eğitim sistemimizde öğrenci akademik başarısını arttırmaya yönelik modern öğretim yöntem ve stratejileri kullanılmalıdır. Bunun için kavram haritaları ve modelleri yönteminin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmaktadır. Araştırma ortaöğretim 10. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Başarı testi araştırmanın bilimsel özelliğini arttırmak için veri toplama aracı olarak hazırlanmıştır. Başarı testi geliştirilirken belirtke tablosu hazırlanmış, başarı testi soruları analiz edilmiş ve seçiciliği az olan 7 soru başarı testinden çıkarılmıştır. Oluşturulan başarı testi random olarak seçilen deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu desenler kullanılmıştır. Toplam 48 kişiye uygulanan başarı testi sonuçları SPSS 22.0 programı ve Excel'de tablolar kullanılarak analizi yapılmıştır. İstatistiksel veriler bağımsız t testi, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik sonuçlarına ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin deneyden önce ile deneyden sonraki ön test ve son test genel başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Kavram haritaları ve modelleri öğretim yönteminin uygulandığı deney grubunda ön test ve son test arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bunun yanında geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubunda da ön test, son test puanları arasında bir fark bulunmuştur. Ancak bu fark deney grubunda ki kadar yüksek değildir. Sonuç olarak kavram haritaları ve modellerinin kullanıldığı öğretim yöntemi, öğrenci akademik başarısının artmasında alışılmış öğretim tekniklerine göre daha etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our education system, where traditional teaching methods are widely used, modern teaching methods and strategies should be used to increase the academic success of students. For this purpose, this study is done in order to determine the effect of concept maps and models method on student success. The research was conducted on 10th grade students in secondary education. The achievement test was prepared as a data collection tool to increase the scientific character of the research. While the achievement test was developed, a statement table was prepared, achievement test questions were analyzed and 7 selective questions were excluded from the achievement test. The achievement test was applied to the randomly selected experimental and control group students. Pre-test-posttest control group designs were used in the study. The results of the achievement tests applied to 48 people were analyzed by using SPSS 22.0 program. There was a significant difference between the pre-test and post-test general achievement scores of the experimental and control group students before and after the experiment in favor of the experimental group. In the experimental group where concept maps and models teaching method was applied, a significant difference was found between pre-test and post-test. In addition, there was a difference between the pre-test and post-test scores in the control group where the traditional teaching method was applied. However, this difference is not as high as in the experimental group. As a result, the teaching method, which uses concept maps and models, was found to be more effective in increasing the academic achievement of students compared to the usual teaching techniques.