Anayasayı değiştirme sorunu: Türkiye ve Irak mukayesesi
Constitutional change problem: A comparison of Turkeyand iraq
  1. Tez No: 542467
  2. Yazar: ANAAM MAHDI JABER KHAFAJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL METİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tezin konusunu, Türk ve Irak hukukunda tali kurucu iktidarın anayasayı değiştirme yetkisi ve sınırları ile anayasa değişikliklerinin yargısal denetimi oluşturmaktadır. Bilindiği üzere kurucu iktidar, asli ve tali kurucu iktidar olmak üzere ikiye ayrılır. Yeni bir anayasa yapma iktidarı olan asli kurucu iktidar, tezin inceleme alanı dışındadır. Ancak tali kurucu iktidar kavramının daha iyi kavranabilmesi için kısaca asli kurucu iktidar kavramı da ele alınmıştır. Tezde, asli ve tali kurucu iktidar kavramları açıklandıktan sonra, karşılaştırmalı hukukta anayasayı değiştirme yetkisi ve sınırları konusu incelenmiştir. Daha sonra 1982 Türk Anayasası ve 2005 Irak Anayasasına göre anayasayı değiştirme yetkisi ve sınırları ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise, Türk ve Irak hukukunda anayasa değişikliklerinin yargısal denetimi sorununa değinilmiştir. Tezin amacı, Türk ve Irak Anayasalarında anayasanın değiştirilmesi usulünün nasıl düzenlendiğini, anayasayı değiştirme yetkisinin hangi organlara ait olduğunu, anayasayı değiştirme yetkisine getirilen sınırlamaları ve anayasa değişikliklerinin yargısal denetimini karşılaştırmalı şekilde incelemektir. Tezin kapsamına giren konular incelenirken hukuki yaklaşım benimsenmiştir. Açıklamalar ve değerlendirmeler, pozitif hukuk kurallarına dayanılarak yapılmıştır. Ayrıca karşılaştırmalı hukuk yönteminden de yararlanılmıştır. Tezin en önemli bulgusu, anayasayı değiştirme yetkisi ve sınırları ile anayasa değişikliklerinin yargısal denetimi konusunda Türk ve Irak Anayasalarının birbirinden farklı hükümler içermesidir. Örneğin, 1982 Anayasası değişiklik teklifinde bulunma yetkisini sadece yasama organına vermiş iken, Irak Anayasası bu yetkiyi yürütme organına da tanımıştır. 1982 Anayasası, Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesini yasaklamasına karşılık Irak Anayasasında değiştirilemez hükümler yoktur. Bununla birlikte Irak Anayasası, temel ilkeler ile hak ve özgürlüklerin değiştirilmesini daha özel ve daha güçleştirici yöntemlere bağlamıştır. Keza 1982 Anayasası, anayasa değişikliklerinin yargısal denetimini şekil denetimiyle sınırlı olmak üzere kabul etmiş iken, Irak Anayasası, anayasa değişikliklerinin yargısal denetimi konusunda hiçbir hüküm içermemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the judicial and supervisory control of the constitutional amendments and the authority and limits of the secondary constituent power in the Turkish and Iraqi law to change the constitution. As it is known, the founding power is divided into two as main and subordinate constitutive power. The main constituent power, which is the power to make a new constitution, is outside the scope of the thesis. However, in order to gain a better understanding of the concept of founder power, the concept of fundamental constituent power was also discussed briefly. In this thesis, after explaining the concepts of basic and subordinate constituent power, in the comparative law, the subject of the authority to change the constitution and its boundaries are examined. Later, according to the 1982 Turkish Constitution and the Iraqi Constitution of 2005, the authority and limits to change the constitution were discussed. In the last part of the thesis, the question of judicial review of constitutional changes in Turkish and Iraqi law was addressed. The aim of the thesis is to compare the constitution of the constitution in Turkish and Iraqi constitutions, the organs which have the authority to change the constitution, the restrictions on the authority to change the constitution and the judicial review of constitutional amendments. While examining the subjects covered by the thesis, the legal approach was adopted. Disclosures and evaluations were made based on positive legal rules. Comparative legal method was also used. The most important finding of the thesis is that Turkish and Iraqi constitutions contain different provisions regarding the authority and limits of the constitution and the judicial review of constitutional changes. For instance, while the Constitution of 1982 granted the authority to make amendments only to the legislature, the Iraqi Constitution granted such authority to the executive body. Although the Constitution of 1982 prohibits the amendment of the first three articles of the Constitution, the provisions of the Constitution cannot be changed. However, the Iraqi Constitution has linked the fundamental principles and changing of rights and freedoms to more specific and more challenging methods. Likewise, while the Constitution of 1982 accepted the judicial review of constitutional amendments as limited to shape control, the Iraqi Constitution does not contain any provisions on judicial review of constitutional amendments.