Nikel(II) ve Mangan (II)'ın sulu çözeltiden klorit ihtiva eden killerle uzaklaştırılması
Removal of Manganese(II) ve Nickel(II) ions from aqueous solutions by using natural klorite clay
- Tez No: 542480
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada doğal Klorit kili(DKK) ile sulu çözeltiden adsorpsiyon yöntemiyle Ni(II) ve Mn(II) giderimi araştırılmıştır. Adsorpsiyon mekanizmasını etkileyen adsorban dozajı, pH, temas süresi,başlangıç çözelti derişimi ve sıcaklık parametrelerinin ve sıcaklık parametrelerinin adsorpsiyon verimine etkileri araştırılmıştır. Her iki iyon için kinetik, izoterm ve termodinamik incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,an natural chlorite (NKC) was utilized as a low-cost adsorbent for the Ni (II) and Mn (II) ions from aqueous solution. The effects of adsorbent dosage, pH, contact time, initial solution concentration and temperature parameters and temperature parameters on adsorption efficiency of adsorption mechanism were investigated. Kinetic, isotherm and thermodynamic investigations were done for both ions.