Green campus application: Boğaziçi University
Yeşil kampüs uygulaması: Boğaziçi Universitesi
  1. Tez No: 542485
  2. Yazar: PELİN OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin amacı, tüm dünyada ve Türkiye'deki akıllı şehir, akıllı kampüs ve yeşil kampüs uygulamalarını araştırmak ve Boğaziçi Üniversitesi'ne yeşil kampüs girişimleri ve uygulamalarını tanıtmaktır. Nüfustaki artış, enerji ve su kullanımını artırarak doğal kaynakları tüketmektedir. Sınırlı doğal kaynakları korumak ve sürdürmek için yeşil ve akıllı girişimler başlatılmalıdır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin su ayak izi analizleri ve katı atık karakterizasyonları yapılarak mevcut kaynak kullanımı araştırılmıştır. Sera gazı emisyonlarını ve su ayak izini azaltmak için dumansız kampüs girişimleri, en az tüketim tercihine sahip sıfır atık kampüs uygulamaları, enerji ve su tasarruflu cihazlar tercih edilmelidir. Doğada bulunan güneş ve yağmurdan yararlanmak için güneş panelleri ve yağmur suyu toplama çalışmaları yapılmıştır. Engelli dostu ve hayvan dostu kampüs uygulamaları da kampüsteki her üyenin yararı göz önünde bulundurularak bağlı bir kampüs oluşturmak için incelenmiştir. Son olarak, zaman kazandıran yüz tanıma tekniği ile yoklama sistemi tanıtılmıştır. Yeşil kampüs girişimleri ekonomik ve çevresel faydaları, sistem uygulamaları ve kurulumları açısından incelenmiştir. Kampüsler şehirlerin küçük temsilleridir ve genç beyinler geleceği şekillendirme gücüne sahiptir. Bu nedenle kampüs seviyesindeki yeşil girişimler, şehir düzeyinde uygulanabilirliği ve uyarlanabilirliği test etmeyi sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate smart city, smart campus and green campus applications all around the world and Turkey while introducing green campus initiatives and applications to Boğaziçi University. Increase in population depletes natural resources by increasing energy use and water use. In order to preserve and maintain limited natural resources, green and smart initiatives must be taken. Current use of resources is investigated by conducting water footprint analysis and solid waste characterization of students of Boğaziçi University. Zero-waste campus applications with the least consumption preferences, energy and water efficient appliances are preferred while introducing smoke-free campus initiatives to decrease greenhouse gas emissions and water footprint. Solar panels and rainwater harvesting studies are performed to benefit from the sun and rain available in nature. Disability-friendly and pet-friendly campus applications are also studied to create an adaptive, connected campus for the benefit of every member in the campus. Lastly, attendance system with face recognition technique is introduced and studied to save time and decrease fraudulent actions. Furthermore, green campus initiatives are studied in terms of their economic and environmental benefits, system implementation and installation. Campuses are small representations of the cities, and young minds have the power of shaping the future. This is why green initiatives at campus level allow testing applicability and adaptability in city level.