Yeşil çatı, yeşil duvar, yağmur bahçesi kullanımlarının uygulama rehberinin geliştirilmesi: Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi örneği
Development of application guide for green roof, green wall, rain garden usage: An exampe of Ordu University Cumhuriyet Campus
  1. Tez No: 889284
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kentlerde nüfus artışından dolayı tüketimin fazlalaşması, iklim değişikliği, betonarme yapıların çoğalması, yağmur suyunu geçirmeyen yüzeylerin artması, kentsel yeşil alan miktarının azalması gibi bir çok çevresel soruna yol açmaktadır. Bu sorunlara çözüm olarak kullanılan yöntemlerden bir tanesi de yeşil altyapı sistemleridir. Yeşil altyapı sistemlerinin kentlerde farklı uygulama alanları bulunur ve bu uygulama alanlarının kente ve kentliye ekolojik, ekonomik ve psikolojik gibi bir çok faydası bulunmaktadır. Yeşil altyapı sistemlerinin kentlerde en yaygın kullanım alanları yağmur bahçesi, yeşil duvar ve yeşil çatıdır. Günümüzde su tüketiminin artmasından dolayı kullanılabilir temiz su kaynakları giderek azalmaktadır ve bir çok ülke su kıtlığı yaşamaktadır. Yağmur bahçesi, yeşil duvar ve yeşil çatı uygulamaları yağmur suyunun yönetilmesini ve işlenerek tekrar doğaya geri kazanılmasını sağlayarak temiz su kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kentte yeşil altyapı sistemleri uygulanmaya başlanmıştır ve kentlerin özeti niteliğinde sayılan üniversitelerde de yeşil altyapı sistemlerinin uygulanması oldukça önem taşımaktadır. Üniversitelerin büyük bir bölümü sürdürülebilirlik politikalarını oluşturmakta ve bu kapsamda stratejik planlarını hazırlamaktadır. Bu çalışma ile Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesinin sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda kurgulanması amaçlanmaktadır. Araştırma ile birlikte sürdürülebilirliğin en önemli başlıklarından biri olan yeşil altyapı sistemlerinin üniversite yerleşkesine entegrasyonu hedeflenmektedir. Bu kapsamda yeşil altyapı bileşenlerinden yağmur bahçesi, yeşil duvar ve yeşil çatı kullanımları için uygun alanlar belirlenerek tasarım önerileri geliştirilmiş ve yağmur suyu kazanımı ile karbon depolama potansiyeli hesaplanmıştır. Geliştirilen yeşil altyapı kullanımları ile geri kazanılan yağmur suyu miktarı 4 085 501.1 m3 ve yeşil çatı tasarımları ile depolanan karbon miktarı ise 383 250 gr olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased consumption due to population growth in cities leads to many environmental problems such as climate change, the proliferation of reinforced concrete structures, the increase in surfaces impermeable to rainwater, and the decrease in the amount of urban green areas. One of the methods used as a solution to these problems is green infrastructure systems. Green infrastructure systems have different application areas in cities, and these application areas have many benefits to the city and its citizens, such as ecological, economic and psychological. The most common areas of use of green infrastructure systems in cities are rain gardens, green walls and green roofs. Nowadays, due to the increase in water consumption, available clean water resources are decreasing and many countries are experiencing water scarcity. Rain garden, green wall and green roof applications ensure the sustainability of clean water resources by managing rainwater and recycling it back to nature. Nowadays, green infrastructure systems have started to be implemented in many cities, and the implementation of green infrastructure systems in universities, which are considered as the summary of cities, is also very important. Most universities create sustainability policies and prepare strategic plans within this context. This study aims to design Ordu University Cumhuriyet Campus in line with sustainability principles. The research aims to integrate green infrastructure systems, one of the most important topics of sustainability, into the university campus. In this context, design suggestions were developed by determining suitable areas for the use of rain gardens, green walls and green roofs among green infrastructure components, and rainwater recovery and carbon storage potential were calculated. The amount of rainwater recovered with the use of developed green infrastructure was determined as 4 085 501.1 m3 and the amount of carbon stored with green roof designs was determined as 383 250 g.