Bazı operatör eşitsizlikleri ve onların uygulamaları
Some operator inequalities and their applications
  1. Tez No: 542506
  2. Yazar: HAMDULLAH BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu yüksek lisans tezinde üretici çekirdek, Berezin sembolleri ve pozitif operatör yardımıyla bazı operatör eşitsizlikleri ve onların nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Üretici çekirdek teorisi Hilbert uzaylarındaki lineer dönüşümlerle temel bağıntısı olan matematiksel bilimlerdeki birçok alanda uzun bir tarihe dayanır. Ayrıca büyük çalışmalara sahiptir. Birçok bilim alanında ortak konu olan üretici çekirdek ve Berezin sembolü kavramları üzerine birçok sonuç verilmiştir. Teori Kantorovich eşitsizliği, Hölder-McCarthy eşitsizliği ve Berezin sembolleri ve sayısı arasındaki ili¸skiyi incelemiştir. Ayrıca çalışmamızda Serberg eşitsizliği, Heinz-Kato eşitsizliğin bir genelleştirilmesi ve Berezin sayısı eşitsizliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the some operator inequalities and how they are used are examined with the help of reproducing kernel, Berezin symbols and positive operator. The theory of reproducing kernel has fundamental ties to linear transformations in Hilbert spaces, has a long history in many other fields in mathematical sciences. Also there has been major work on this subject. The results of these concepts are given because the subject that is common in many fields of science is reproducing kernel and the Berezin symbol, we have results on these. The theory examined the relationship between Kantorovich inequality, Hölder-McCarthy inequality and Berezin symbols and Berezin number. In addition Serberg inequality, a generalization of Heinz-Kato inequality and Berezin number inequality are discussed.