Yüksek entropili alaşım tasarımı anlayışı ile düşük yoğunluklu çeliklerin tasarlanması ve üretilmesi
Design and production of low-density steels with high entropy alloys concept
  1. Tez No: 542508
  2. Yazar: ÖZLEM DÜŞÜNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yüksek entropili alaşım tasarımı anlayışı ile düşük ağırlıklı çelikler tasarlanıp üretilerek mekanik özellikleri araştırılmıştır. Öncelikle 9 temel YMK bileşimi farklı karbon katkıları ile (ağırlıkça % 0 0,5 ve 1,0 olmak üzere) belirlenerek vakum ark ergitme yöntemi ile üretilmiş ve bu bileşimler içerisinden 3 tanesi (molce %, Fe50Mn30Al10Ni10, Fe50Mn30Al10Ni5Co5, Fe55Mn30Al5Ni5Si5) seçilmiştir. Bu 3 temel bileşim (karbon katkıları ile 9) vakum ark ergitme yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen 9 alaşıma sıcak haddeleme, homojenizasyon, soğuk haddeleme ve yeniden kristalleşme tavlaması uygulanmıştır. Alaşımların kimyasal karakterizasyonu, XRD ve EDS ile; mikroyapısal karakterizasyonu, optik mikroskop ve SEM ile; mekanik karakterizasyonu ise mikrosertlik ve çekme testi ile yapılmıştır. Karbon katkısı mukavemetin artması ve yoğunluğun azalması ile sonuçlanmıştır. Bileşimdeki atomik boyut farklılığını artıran elementlerin varlığı, kafes distorsiyonunu artırarak daha mukavemetli bir yapı sağlamıştır. Bununla birlikte en yüksek uzama miktarlarını dizilim hatası enerjisi düşük bileşimler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, low-density steels were designed and produced with high entropy alloy design concept and their mechanical properties investigated. Firstly 9 main FCC compositions determined with their carbon addition (% wt. 0 0.5 ve 1.0) and after the produced by vacuum arc melting method selected 3 main composition (% at. Fe50Mn30Al10Ni10, Fe50Mn30Al10Ni5Co5, Fe55Mn30Al5Ni5Si5). These 3 main alloys (with carbon additions 9) produced with vacuum arc melting method. After the hot rolling, homogenization, cold rolling and recrystallization annealing were performed to this 9 alloy. Chemical characterization of the alloys with XRD and EDS, microstructural characterization with optical microscope and SEM, mechanical characterization was done by microhardness and tensile test. The carbon additions resulted in increase strength of the alloys and reduced their densities. Furthermore the presence of the elements that increase the atomic size difference in composition, increased lattice distortion and provided more strength structure. However best uniform elongations showed by the alloys with low stacking fault energies.