Yüksek entropili CrMoTiVW refrakter alaşımının PTA yöntemi ile kaplanması ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Investigation on wear properties of CrMoTiVW refractory high entropy alloy coating deposited by PTA process
  1. Tez No: 594055
  2. Yazar: EFE TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada alaşım dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıran yüksek entropili alaşım (YEA) tasarımı anlayışı ile yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılabilecek refrakter kaplama malzemelerinin tasarımı ve üretilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda eşmolar CrMoTiVW yüksek entropili refrakter alaşımı seçilmiştir. Bu alaşımın altlık malzeme üzerine kaplanmasıyla sergileyeceği davranışın incelenmesi çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Vakum ark ergitme yöntemiyle üretilen numuneler öğütülerek toz haline getirilmiş ve plazma transfer ark (PTA) yöntemiyle AISI 4140 çeliğine kaplanmıştır. PTA işlemi sırasında 120, 130 ve 140 amper değerleri ile çalışılmıştır. Döküm halinin ve farklı amper değerlerinde gerçekleştirilen PTA işleminin sonrasında elde edilen numunelerin yapısal ve mekanik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapısal karakterizasyon aşamasında taramalı elektron mikroskopu (SEM), X ışını kırınımı (XRD) ve Optik mikroskop (OM) ile elde edilen görüntüler incelenmiştir. Mekanik karakterizasyon aşamasında ise sertlik ve aşınma testlerinin sonuçları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar PTA yöntemiyle kaplanan numunelerin döküm haline kıyasla daha yüksek bir aşınma direncine sahip olduğunu göstermiştir. En yüksek aşınma direnci 120 Amper ile PTA işlemi uygulanan numuneden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design and produce refractory coating materials which can be used in high temperature applications with the concept of high entropy alloy (YEA) which gives a new perspective to the alloy world. In this scope, the equimolar CrMoTiVW refractory high entropy alloy was chosen. The focus of this study is to examine the behavior of the alloy by coating it on substrate material. Samples produced by vacuum arc melting were powderized and then deposited on the AISI 4140 steel by PTA process. 120, 130 and 140 ampere values were studied during PTA process. Samples obtained with different ampere values in pta process and as-cast condition were studied by mechanical and structural characterization. In the structural characterization stage, images obtained by SEM, XRD and Optical microscope were examined. In the mechanical characterization stage, the results of hardness and abrasion tests were examined. The results showed that the samples obtained with PTA process had a higher wear resistance than as-cast state. The highest wear resistance was obtained from the 120 Ampere PTA process sample.