Türkiye akvaryum sektörünün durumu, sorunları ve çözüm önerileri
The status, problems and solution proposals for Turkish aquarium sector
- Tez No: 542509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye akvaryum sektörünün durumu, sorunları ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle Türkiye'deki akvaryum sektörünün mevcut durumu hakkında bilgi toplanmıştır. Bugüne kadar bu alanda yapılmış bilimsel ve resmi yayınlar taranmıştır. Bunun yanı sıra perakendeci, toptancı, üretici, ithalatçı gibi ana sektör temsilcileri ile görüşmeler yapılmıştır. Bu şekilde elde edilen verilere göre sektörün durumu hakkında tanımlayıcı bilgiler sunulmuştur. Buna ek olarak akvaryum işletmelerinin bağlı olduğu resmi kurumlardan konu hakkında bilgi toplanmış, ilgili tüm kanun, yönetmelik, tebliğlerin tamamı incelenmiştir. Elde edilen bilgilere göre Türkiye'de faaliyet gösteren akvaryum işletmelerinin yasal sorumluluk alanları tanımlanmaya çalışılmıştır. Araştırmada Türkiye'de uygulanan mevcut yasalar çerçevesinde akvaryum işletmelerini ilgilendiren özel kanun maddelerinin olmadığı tespit edilmiştir. Canlı barındırma, bakma, üretme gibi teknik işleri yapan akvaryumculukla ilgili işyeri çalışanlarının da uzman ve yetkili olmaları en azından bu yönde uzmanlardan eğitim almış olmaları gerekmektedir. Ancak Türkiye'de akvaryumculuk çalışanlarının eğitimi açısından herhangi bir uygulamanın olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish the status, problems and solution proposals for Turkish aquarium sector. Firstly, information is collected regarding the current status of the aquarium sector in Turkey. Scientific and official publications about the sector are reviewed. In addition, interviews are held with main sector representatives such as retailers, wholesalers, producers and importers. Descriptive information concerning the overall position of the sector is presented in accordance with the data collected. Next, relevant information is gathered from official institutions affiliated with aquarium businesses; also all laws, regulations, and official declarations concerning aquariums are examined. Legal liability areas of aquarium businesses operating in Turkey are attempted to be defined in accordance with the information gathered. It is established that the laws currently adopted in Turkey lack any special articles concerning aquarium businesses. Due to being involved in technical procedures such as live animal keeping, care, and farming, aquarium employees are required to be competent and certified, or at least trained by experts in the field. However, the study concludes that there is no legal regulation regarding the professional training of aquarium employees in Turkey.