6LoWPAN ağları için özgün bir yönetim mimarisi önerisi
A novel management architecture proposal for 6LoWPAN
  1. Tez No: 542525
  2. Yazar: YEKTA TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nesnelerin ve nesnelerden oluşan ağların nasıl yönetileceği önemli bir tasarım sorunudur. Kaynakları sınırlı olan 6LoWPAN nesneleri düşük güçte çalışır. İletim ortamları güvenilir olmayabilir. Bu cihazlar gerçek hayattaki kullanımlarında dış etkenlere açık ortamlarda konumlanmaktadır. Yönetimsel durumları izlenmeden uzun süre çalışıyor olmaları birtakım fiziksel ve güvenlik riskleri içermektedir. Bu nedenlerle 6LoWPAN ağında bulunan nesnelerin nasıl yönetileceğinin mimari yapısının belirlenmesi gerekmektedir. Ağ yönetimi, temel olarak cihazların izlenmesini, hataların bulunmasını ve ağdaki parametrelerin değiştirilmesini içerir. Ağdaki cihazlar ağ yönetim sistemleri kullanılarak izlenir ve böylece ağın hizmet sağladığı servislerin verimli şekilde devam etmesi sağlanır. Geleneksel IP tabanlı ağ cihazlarının yönetiminde, SNMP en yaygın kullanılan protokoldür. SNMP protokolü üzerinde yapılacak olan bazı değişiklikler, protokolün kaynakları sınırlı olan 6LoWPAN nesnelerinde ve ağlarında kullanımı sağlar. Bu tez çalışmasında, 6LoWPAN protokolü ile çalışan ağların yönetimi için bir yönetim mimarisi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, ağ cihazlarının yönetiminde kullanılan SNMPv3 protokolü, IPv6 çalışan nesneler için uyarlanmıştır. Nesnelerin oluşturdukları yönetimsel bilgiler ile algılamayla oluşturdukları veriler ayrıştırılmıştır ve yönetimsel bilgilerin, uyarlanmış bir SNMPv3 protokolü ile buluta aktarımı sağlanmıştır. Nesnelerin ve nesnelerden oluşan ağların yönetimi, gerçekleştirilmektedir. Oluşturulan mimari ile birlikte, yönetimsel bilgiler için bulut içerisinde veri işleme ve tahmini analizler yapılmaktadır. Analizler sonucu bulut içerisindeki algoritmalar çalıştırılarak, izleme ve yönetim işlemleri, ihtiyaçlara cevap veren servislere dönüştürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Management of IoT devices and IoT networks is an important design problem. 6LoWPAN objects with limited resources run at low power. The transmission media may not be reliable. These devices are located in open environments for outdoor use in real life use. They have some physical and security risks to be working for long periods of time without being monitored. For this reason, the architectural structure of how to manage the objects in the 6LoWPAN network needs to be determined. Network management basically involves monitoring devices, finding faults, and changing network parameters. The devices on the network are monitored using network management systems so that the services that the network serves are kept efficient. In managing traditional IP-based network devices, SNMP is the most widely used protocol. Some changes to the SNMP protocol will allow the protocol to be used in 6LoWPAN objects and networks with limited resources. In this thesis, a management architecture for the management of networks operating with the 6LoWPAN protocol has been developed. Within the scope of the study, the SNMPv3 protocol used in the management of network devices is adapted for IPv6 running objects. The management information they create and the data they create by the detection are separated and the management information is transferred to the cloud with a customized SNMPv3 protocol. The management of networks of objects and objects is realized. Along with the developed architecture, data is processed and forecasted in the cloud for administrative information. Analyzes are executed and algorithms run in cloud, so monitoring and management processes are transformed into services that respond to needs.