Adaptif gerçek zamanlı kablosuz sensör ağlarında bilişsel radyo kullanımı ve internet erişim analizi
Analysis of internet access and cognitive radio usage in self adaptive real time wireless sensor networks
- Tez No: 337843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜRSEL EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Önemini giderek artıran kablosuz sensör ağlarının İnternete katılabilmesi için internet protokolleriyle haberleşebilme yeteneklerine sahip olması gerekmektedir. IPv6 standardı kablosuz sensör ağlarının uzaktan erişim için ihtiyaç duyduğu geniş bir adresleme havuzu sunmaktadır. Kablosuz ağlar RF teknolojisini kullanmaktadır ve RF teolojisinin kullandığı ortamın kapasitesinin limiti olmasıyla birlikte kablosuz sensör ağlar hava ortamını güvenlik, askeri ve lisanslı pazar uygulamalarıyla paylaşmaktadır. Kısıtlamalar ve limitler doğrultusunda güvenilir ve güvenli bağlantı sağlayan dayanıklı bir RF tayfı elde etmek gerçekten zor bir işlemdir. Dahası gürbüz bir RF haberleşmesi oluşturulurken sensör düğümleri olabilecek en düşük güç tüketimini gerçekleştirmek zorundadırlar. Çünkü kablosuz sensör düğümleri genellikle harici bir güç desteği olmayan ya da çalışma gücü batarya tarafından sağlanan maliyeti düşük olması gereken gömülü sistemlerdir. Radyo haberleşmesindeki bu kısıtlamalara ve limitlendirmelere rağmen kablosuz sensör ağlarının çalıştığı RF frekans tayfındaki trafik gömülü sistemlerin kablosuz ağlara bağlanması sonucu yükselen bir grafikle giderek artmaktadır. Bilişsel Radyo kavramı RF tayfındaki Radyo trafiğini yönetmek ve kablosuz ağlara adaptiflik kazandırarak güç tüketimini azaltmayı hedefleyen güncel bir yöntemdir. Bu çalışmada kablosuz sensör ağlarının Bilişsel Radyo kullanarak gerçek zamanlılık ve adaptif ağ ölçütleri çerçevesinde İnternete katılması analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) are becoming more and more important every day. In order to integrate to the Internet, WSNs should communicate with Internet protocol as Internet runs on IP. IPv6 offers a big address pool which is suitable for WSNs which are needed to be accessed remotely. IPv6 over Low Power Area Networks (6LowPAN) helps us to link WSNs to the Internet. Wireless networks use RF technology and share a constrained media with security, military and licensed commercial applications. Through the limitations it is hard to maintain a robust RF spectrum which provides secure and reliable connection. In addition, sensor nodes must drain very low power while communicating over RF technology because WSNs are battery powered or non-powered. Despite the limitations and constraints in radio communication technology, RF traffic in WSNs spectrum is increasing steadily as a result of embedded device usage increase over the Internet. Cognitive Radio (CR) concept is a way to manage radio traffic over RF spectrum. Cognitive Radio helps managing the radio traffic and offers adaptive techniques which result in power consumption reduction. This work analysys Cognitive Radio usage in 6LowPAN architecture through realtime constraints and adaptive network manner.