Rezin infiltrasyon uygulanmış sağlam ve demineralize minede farklı yüzey pürüzlendirme yöntemlerinin makaslama bağlanma kuvvetine etkisi
Effect of different etching methods on shear bond strength of resin infiltrated sound and demineralized enamel
- Tez No: 542543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU TUNCER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu in-vitro araştırmanın amacı, rezin infiltrasyon tekniği uygulanmış sağlam veya demineralize mine yüzeyine farklı pürüzlendirme yöntemlerinin; makaslama bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Bu araştırmada 180 adet çekilmiş insan üst keser dişlerinin mine yüzeyleri kullanılmıştır. Örneklerin yarısı deneysel olarak demineralize edilmiş (14 gün, asidik tampon, pH 4.8) diğer yarısı ise sağlam olarak bırakılmıştır. Sağlam (S) ve demineralize (D) örnekler (n=90) ilk olarak iki alt gruba ayrılmıştır (n=45): Rezin infiltrasyon uygulanmış grup (Icon, DMG) (I) ve rezin infiltrasyon uygulaması yapılmamış grup (IY). Daha sonra bu gruplar da pürüzlendirme prosedürlerine göre üç alt gruba daha ayrılmıştır (n=15): 35% Fosforik Asit (FA), %9 Hidroflorik Asit (HFA), Er,Cr:YSGG lazer (L). Rezin infiltrasyon uygulanmış gruplara pürüzlendirme prosedürleri öncesinde termal siklus (5000X, 5°- 55°C) yapılmıştır. Pürüzlendirme prosedürlerini takiben etch and rinse adeziv sistem (Adper Single Bond 2, 3M ESPE) ve mikro hibrit kompozit rezin (Filtek Z250, 3M ESPE) örnek yüzeylerine uygulanmıştır. Tüm örnekler, termal siklus (x5000, 5°-55°C) sonrası makaslama bağlanma kuvveti test cihazında 1mm/dk piston başlığı hızında analiz edilmiştir. Kompozit rezinlerin başarısızlığa uğradığı andaki değer kaydedilmiştir. Başarısızlığa uğramış örnekler başarısızlık tipini belirlemek için stereomikroskop altında X20 büyütmede gözlenmiştir. Veriler, üç yönlü Anova ile analiz edilmiştir ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile %5 anlamlılık düzeyinde yapılmıştır. Sonuçlar, I gruplarında FA hem sağlam hem de demineralize minede anlamlı şekilde diğer pürüzlendirme gruplarından daha yüksek makaslama bağlanma dayanımı değerleri göstermiştir (p0,05). vi IY gruplarında; L ve HFA hem sağlam hem de demineralize minede benzer sonuçlar göstermiştir (p>0,05). FA, sağlam minede diğer pürüzlendirme gruplardan daha yüksek bağlanma dayanımı (p0,05); HFA'dan yüksek (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to determine the influence of resin infiltrant application on the shear bond strength of different etching methods on sound and demineralized enamel. 180 extracted human upper incisor's enamel surfaces were used in the study. Half of the specimens were artificially demineralized (14 days, acidic buffer, pH 4.8), other half remained sound. Sound and demineralized samples (n=90) were divided first into 2-subgroups (n=45): Resin Infiltrated Group (Icon, DMG) (I) and No Resin Infiltrated Group (IY). Then, these groups were also divided into three according to the etching procedures (n=15): 35% Phosphoric Acid (FA), %9 Hydrofluoric Acid (HFA), Er,Cr:YSGG laser (L). The caries infiltrant applicated groups were thermocycled (5000X, 5°-55°C) before the etching procedures. Following different etching procedures, a micro hybrid composite (Filtek Z250, 3M ESPE) was applied on enamel surfaces by using an etch-and-rinse adhesive system (Adper Single Bond 2, 3M ESPE). All specimens were analyzed after thermocycling on a shear bond strength testing machine at a crosshead speed of 1mm/min. The values were recorded at the time of failure of composite resins. The failed samples were examined under a stereomicroscope at X20 magnification to determine the mode of failure. The data were statistically analyzed by three-way Anova and multiple comparisons were made by Bonferroni test at 5% significance level. The results revealed that in I groups; FA showed significantly higher shear bond strength value than other etching groups both in sound and demineralized enamel (p0,05). In IY groups; LA and HFA showed similar values in both sound and demineralized enamel (p>0,05), but FA showed higher bond strength value than other etching groups in sound enamel viii (p0,05) and higher value than HFA (p0,05).