Rezin infiltrasyon tekniğinin ağartma işlemi uygulanmış başlangıç çürük lezyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi.
The evaluation of resin infiltration effects on bleached initial caries lesions.
  1. Tez No: 366087
  2. Yazar: SIDIKA AYNUR HORUZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN MESERRET BAŞEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, ağartma işlemi uygulanmış beyaz nokta lezyonlarının mikrosertliği ve renk değişimi üzerine rezin infiltrasyon uygulamasının etkisinin ve rezinin penetrasyonunun değerlendirilmesidir. Çalışmada 70 adet çekilmiş sığır kesici dişleri kullanılmış ve her bir dişten elde edilen iki adet mine örneği akrilik kalıplara gömülmüştür (n=135). Örneklerin başlangıç renkleri ve yüzey sertliklerinin belirlenmesi için sırasıyla, CIE L*a*b* sistemi ve Vita Klasik renk skalasının elde edildiği spektrofotometre ve mikrosertlik test cihazı kullanıldı. Örneklerde yapay beyaz nokta lezyonları oluşturulduktan sonra, renk ve mikrosertlik ölçümleri tekrarlandı. Ardından, örnekler rastgele üç gruba bölündü (n=45): Grup I- Rezin infiltrasyon; Grup II-Ağartma; Grup III: Ağartma/Rezin infiltrasyon. Diğerlerinden faklı olarak Grup III'deki örnekler; ağartma uygulaması sonrasında 2 hafta süreyle pH siklusuna tabi tutulduktan sonra, rezin infiltrasyon uygulaması yapılarak, tekrar 2 hafta süreyle pH siklusuna tabi tutuldu. Uygulamalar sonrası tüm örnekler 4 hafta boyunca pH siklusuna tabi tutuldu. Renk ve mikrosertlik ölçümleri 4 hafta sonunda tekrarlandı. Renk değişimi ve yüzey mikrosertlik iyileşme oranı (SMHR) hesaplandı. Rezin infiltrantın penetrasyonu tarama elektron mikroskopu ile değerlendirildi. Veriler ANOVA and Tukey testi (5%) ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of resin infiltration on color and microhardness of white spot lesions treated with bleaching and to analysis of the penetration of the infiltrant. Enamel specimens were prepared from extracted bovine incisors (n=135). Initial color and surface hardness were measured with spectrophotometer using the CIE L*a*b* system, Vita Classical shade guide and a hardness device, respectively. After producing artificial white spot lesions, color and hardness values were remeasured. Then specimens were randomly divided into three groups (n=45per group): Group I-resin infiltrated; Group II- bleached; Group III-bleached/resin infiltrated. Resin infiltration was performed after the bleached samples submitted to a pH-cycling regime for two weeks in group III and the specimens resubjected to a pH cycling regime for two weeks. After subjecting all specimens to pH cyclus, assessment of color and microhardness were repeated after 4 weeks of treatments. Color alterations and the percentage of surface microhardness recovery (SMHR) were calculated. The penetration of infiltrant was evaluated with scanning electron microscope. Data were submitted to one-way ANOVA and Tukey test (5%). There were no significant differences between Group I and III in SMHR values (p=1.00). Bleached samples showed the lowest SMH recovery (p < 0.05). In terms of color, no statistically significant differences were found in ΔE* values between group I and II (p=0.525). Color alterations (ΔE*) were observed in all groups with the highest of group III. The bleaching treatment prior resin infiltration, produced significant color alteration in demineralized enamel. It was concluded that the microhardness of carious lesions increased with the infiltration of resin. Furthermore, the bleaching treatment prior resin infiltration, produced no significant alteration on microhardness. The penetration of resin infiltrant was significantly deeper in Group I. Within the limitations of this study, it can be concluded that the bleaching treatment before the resin infiltration produced significant color alteration in tested specimens. Resin infiltration was shown to significantly increase micro-hardness of demineralized enamel in Group I and III. The bleaching treatment infiluenced the penetration of the infiltrants negatively.