Beyaz nokta lezyonlarının remineralizasyonunda naocl uygulamasının rezin infiltrant ve rezin verniğin yapısal ve yüzey özelliklerine etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of the effect of naocl application on the structural and surface properties of resin infiltrant and resin varnish for the remineralization of white spot lesions
  1. Tez No: 929631
  2. Yazar: AYBİKE MANAV ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Demineralize alana NaOCl (%5,25 NaOCl, Cerkamed, Polonya) uygulamanın, rezin infiltrasyon (ICON, DMG, Almanya) ve rezin modifiye cam iyonomer vernik (Clinpro XT vernik, 3M ESPE, Almanya) materyallerinin yapısal ve yüzey özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi ve kıyaslanmasıdır. Gereç ve Yöntem: İn vitro koşullarda yürütülen çalışmamızda 152 adet sağlam molar dişte başlangıç çürük lezyonu oluşturulmuştur. Başlangıç çürüğü oluşturulan örnekler, NaOCl + ICON, NaOCl + Clinpro XT vernik, ICON, Clinpro XT vernik ve hiçbir ajan uygulanmayan kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Tüm örnekler 5-55ºC arası ısı banyolarında, her ısıda 30'ar sn bekleme zamanlı ve transfer süresi 10 sn ayarlı olmak üzere termal siklus cihazında 6 ay süreye denk gelecek şekilde 5.000 kez termal siklus işlemine tabi tutuldu. Örneklerin; Vicker's mikrosertlik, kontak profilometre, DIAGNOdent™ Pen cihazlarındaki değerlendirmeleri başlangıç-demineralizasyon-ajan uygulama-yaşlandırma aşaması sonrasında, SEM, mikrosızıntı, mikro-BT değerlendirmeleri için ajan uygulama-yaşlandırma aşaması sonrasında değerlendirmeleri yapılmıştır. Gruplara ve aşamalara göre normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırılmasında genelleştirilmiş Lineer Model ve Tukey HSD testi ile, normal dağılım göstermeyen parametrelerin karşılaştırılmasında Robust ANOVA kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testi ile incelendi. Gruplara göre aşamaların karşılaştırılmasında Pearson ki kare testi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmeli Z testi ile incelendi. Penetrasyon skorlarının karşılaştırılmasında McNemar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation and comparison of the effects of NaOCl (5,25% NaOCl, Cerkamed, Poland) application on demineralized enamel on the structural and surface properties of resin infiltration (ICON, DMG, Germany) and resin modified glass ionomer resin varnish (Clinpro XT varnish, 3M ESPE, Germany) materials. Materials and Methods: Initial caries lesions were created in 152 sound molar teeth. The samples with initial caries were divided into 5 groups as NaOCl + ICON, NaOCl + Clinpro XT varnish, ICON, Clinpro XT varnish, and a control (no agent) group. Specimens that underwent thermocycle aging were subjected to 5,000 cycles between 5-55ºC, with a dwell time of 30 seconds at each temperature with a transfer time of 10 seconds, corresponding to a period of 6 months. The samples were evaluated on Vicker's microhardness, contact profilometer and DIAGNOdent™ Pen after the initial-demineralization-agent application-aging phase. SEM, microleakage and micro-CT assessment were completed, after the agent application and aging phase. Generalized Linear Model and Tukey HSD test were used to compare the parameters with normal distribution according to groups and stages, Robust ANOVA was used to compare the parameters that did not show normal distribution, and multiple comparisons were examined with the Bonferroni test. Pearson's chi-square test was used to compare stages by groups, and multiple comparisons were examined with the Bonferroni-corrected Z test. The McNemar test was used to compare penetration scores.