Enzimli ortamda çapraz karşılaştırma testi pozitif hastalarda transfüzyon sonrası komplikasyonların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 542546
  2. Yazar: UMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS CEM AR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Eritrosit süspansiyonu transfüzyonları klinik pratikte sıklıkla kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir. Hemolitik transfüzyon reaksiyonları bu tedavi yönteminin en korkulan komplikasyonlarındandır. Hemolitik reaksiyonları önlemek amacıyla yapılan tarama testlerinden enzimli ortamda çapraz karşılaştırma yöntemiyle ilgili bilgiler laboratuar çalışmaları düzeyinde zengin olmakla birlikte konuyla ilgili klinik bilgi sınırlıdır. Çalışmamızda enzimli ortamda çapraz karşılaştırma uyumsuzluğu gözlenen eritrosit süspansiyonuyla yapılan transfüzyonların klinik sonuçlarını gözlemlemeyi ve komplikasyonlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) Hastanesi'nde transfüzyon öncesi yapılan taramalarda izole enzimli ortamda çapraz karşılaştırma uyumsuzluğu gözlenen eritrosit süspansiyonuyla transfüze edilmiş yetişkin hastalar dahil edildi. Hastalar ve hasta dosyaları, transfüzyonu takip eden ilk 48 saat içinde standart bir transfüzyon takip formuyla araştırmacılar tarafından değerlendirildi ve takip edildi. Hastaların tıbbi öyküleri, transfüzyon endikasyonları, kullandıkları ilaçlar, transfüzyon öyküleri, transfüzyon öncesinde ve sonrasında yapılan kan tetkikleri, transfüzyon sonrası klinik seyirleri ve kan ürününün özellikleriyle ilgili ulaşılabilen tüm veriler toplandı. Çalışma boyunca 45 hastaya, çalışma kriterlerine uyan toplam 94 adet transfüzyon yapıldı. Bunların 71'inde hastalar transfüzyon sonrası en az 48 saat takip edildi, hedeflenen verilere ulaşıldı. Söz konusu 71 transfüzyon sonrası hiçbir hastada hemolitik transfüzyon reaksiyonu gelişmedi. 3 transfüzyonun erken sonlandırıldığı öğrenildi. Bu transfüzyonlarla ilgili yapılan araştırmalarda hemolitik reaksiyon olmadığı gösterildi. Takiplerinde ulaşılması hedeflenen verilerin tümüne ulaşılamayan 23 transfüzyonda istenmeyen olay saptanmadı. İzole enzimli ortam çapraz karşılaştırma uyumsuzluğu varlığında yapılan transfüzyonlarda hemolitik reaksiyon gözlenmemiştir. Yapılan transfüzyonlarla hedeflenen hemoglobin artışı sağlanmıştır. Bu veriler, transfüzyon öncesi enzimli ortamda çapraz karşılaştırma uygulamasının klinik yararlılığı olmadığını düşündürmüştür. Konuyla ilgili daha çok sayıda hastayla yapılacak geniş çaplı, çok merkezli klinik çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Packed red blood cell (PRBC) transfusion is an important and frequently used treatment modality. Hemolytic reactions are among the most feared complications. Enzyme phase cross-match is one of the screening tests which is used to prevent hemolytic reactions. Laboratory studies regarding the feasibility of this test are ample, however, clinical data are limited to a single study. This study aims to invesitigate the clinical consequences and complications of isolated enzyme-phase cross-match incompatible PRBC transfusions. Adult patients transfused with isolated enzyme-phase cross-match incompatible PRBC products at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty were included in the study. Researchers evaluated the patients within 48 hours of the transfusions using a standard survey and followed their clinical progress. All available information on medical history, transfusion indications, medication, blood tests, clinical progress of the patients and information on the blood product were attained. A total of 94 eligible transfusions in 45 patients were evaluated during the study period. 71 of these transfusions were followed for at least 48 hours and objectives were met. No hemolytic reactions have been noticed in those 71 transfusions. Three transfusions were terminated prematurely, further investigations ruled out hemolytic reactions. Data collection in 23 transfusions was suboptimal with no sign of adverse reactions. No hemolytic reactions were detected in the PRBC transfusions performed in an isolated enzyme-phase cross-match incompatible setting. This is suggestive of a lack of benefit for pre-transfusion screening with the enzyme-phase cross-match. Multi-center studies with higher number of patients are needed.